Eczacılık mesleği 181 yaşında

Eczacılık mesleği 181 yaşında

Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz: “ Bilimsel Eczacılık Haftasında, hastalıkta sağlıkta eczacınız yanınızda”

14 Mayıs 2020 - 15:49

Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Haftası'nda, her zaman olduğu gibi hastalıkta ve sağlıkta halkın yanında olduklarını söyledi.

Ülkemizde bilimsel eczacılığın temellerinin atılmasının üzerinden tam 181 yıl geçtiğini dile getiren Açıkgöz, "14 Mayıs 1839 yılında Mekteb-i Tıbbiye’de açılan eczacılık sınıfı ile eczacılık ülkemizde akademik bir unvana kavuştu. Bizler her sene 14 Mayıs’ı belirli temalar çerçevesinde, tüm Eczacı Odalarımızla birlikte hafta olarak kutluyoruz. Bu sene, içinden geçtiğimiz pandemi sürecini de göz önüne alarak salgın hastalıklarda eczacının rolüne odaklandık ve temamızı 'Hastalıkta Sağlıkta Eczacınız Yanınızda' olarak belirledik. Dünya ile birlikte çok zor günlerden geçiyoruz. Sürecin başından bu yana ülkemizin her noktasında kendisinin ve sevdiklerinin önüne halk sağlığını koyarak canla başla çalışan eczacılarımıza ve eczane çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz" dedi.

Pandemi sürecinde birinci basamak sağlık çalışanları olarak çok büyük sorumluluklar üstlendiklerini ve Covid-19 mücadelesinin yanı sıra kronik hastaların raporlu reçetelerini sorunsuz olarak ulaştırmaya devam ettiklerini kaydeden Açıkgöz, şöyle devam etti:

"Hekimlere ulaşamayan hastalarımızın basit rahatsızlıklarında tavsiyelerde bulunduk. Kronik hastalarımızı takip etmeye devam ettik. Sağlık sisteminin yükünü büyük ölçüde azaltmak için elimizden gelen gayreti gösterdik. Son olarak, 80 milyon adedin üzerinde ücretsiz maskeyi vatandaşlarımıza dağıttık.

Virüsün yayılma hızı ve yol açtığı yıkım ile baş etmek için herkesin seferber olduğu bir dönemden geçiyoruz. Dünyanın dört bir tarafında insanlar benzer endişeleri taşıyor. Dünyanın her yerindeki sağlık çalışanları, mesleklerine dört elle sarıldı ve halk sağlığını iyileştirmek, ölümü yaşama dönüştürmek için çabalıyorlar. Ülkeler sistemlerini pandemi doğrultusunda şekillendirdi. Sağlık sistemleri tüm güçleriyle virüse karşı mücadele verirken, birçok bilim insanı da aşının geliştirilmesi için gecelerini gündüzlerine katıyor.

Diliyoruz ki bu süreç aşı karşıtlığının da sonu olur. Covid-19’dan çok daha ölümcül, çok daha tehlikeli olan pek çok hastalık bugün bize önemsiz gibi görünüyorsa sebebi aşılarının bulunmasıdır. Salgın günlerinde olsak dahi çocukların ve risk grubundaki yetişkinlerin aşılarını ihmal etmemeleri gerektiği vurgumuzu yineliyoruz.

Halkımıza önerilerimiz, ilaçlarınızı düzenli kullanınız, bilinçsiz ilaç tüketmeyiniz, sosyal izolasyon ve hijyen kurallarına uyunuz, kendi sağlığınıza dikkat ediniz. Unutmayınız ki,  eczacı en yakın sağlık danışmanınızdır.

Sağlıklı günler hayaliyle meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Gününü kutluyoruz.”

Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz ve yönetim kurulu üyeleri 14 Mayıs Eczacılık günü nedeniyle Anıt’a çelenk koydu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
Büyükşehir'den psikolojik destek
Büyükşehir'den psikolojik destek