Eczacılar, mesleğin 182. kuruluş yılında taleplerini dile...

Eczacılar, mesleğin 182. kuruluş yılında taleplerini dile getirdi

Konya Eczacı Odası Başkanı Açıkgöz, eczacılık mesleğinin kuruluşunun 182. yılında, pandemi sürecinde cevap bulamadıkları taleplerini bir kere daha dile getirdi

10 Mayıs 2021 - 14:05

Konya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Âdem Açıkgöz, eczacılığın kuruluşunun 182. yılında pandeminin ilk gününden beri diğer sağlık çalışanlarıyla birlikte büyük bir özveriyle çalışmalarına rağmen taleplerinin büyük bölümünün karşılanmadığını söyledi.

Açıkgöz, 14 Mayıs Eczacılık Günü nedeniyle yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Konya Eczacı Odası Sosyal Tesisleri toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında bütün meslektaşlarının gününü kutladı. Eczacılığın, ülkemizde 14 Mayıs 1839 tarihinde Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane içerisinde açılan eczacılık sınıfı ile mesleğe dönüştüğünü belirten Açıkgöz, bu yıl, Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun temasından da yola çıkarak, temayı “Sağlığınız İçin Eczacınıza Güvenin. Eczane Güvendir” olarak belirlediklerini söyledi.

pandemi döneminde yaşadıkları sorunları da dile getiren Açıkgöz, bugüne kadar dile getirdikleri talepleri bir kez daha sıraladı. Açıkgöz, şunları ifade etti:

“Covid-19 aşısı, salgınla mücadelede elimizdeki en büyük kozumuz. Aşı tedarik süreçlerine hız verilmeli, ülkemizde uygulanan aşı çeşidi artırılmalıdır. Ücretli Covid-19 aşısı, eşitsizliği derinleştirecek bir uygulamanın önünü açacaktır. Aşılar, kamu tarafından ücretsiz bir şekilde sağlanmalıdır.

Bu süreç bize yerli ilaç ve aşının değerini bir kez daha gösterdi. Yerli ilaç ve aşı politikaları bir an evvel önceliklendirilmeli, dışa bağımlılık azaltılmalıdır. 

Bir kişiyi bile arkada bırakmadan, topyekûn bir mücadele vermemiz gerekirken üretilen aşıların büyük çoğunluğu bazı ülkelere gidiyor. Pek çok ülkeye ise aşı gitmiyor, ya da sembolik sayılarda gidiyor. Burada ahlaki bir çöküşün varlığını görüyoruz. Covid-19 aşılarını bir uluslararası ticaret malı haline gelmesi, patentinin olması kabul edilebilir bir durum değildir. Aşılar insanlığın ortak mirasıdır ve aşıda patent kabul edilemez.

Eczacılarımız, eczane çalışanlarımız, stajyerlerimize düzenli tarama testleri yapılmalıdır. Stajyer eczacılarımız bir an evvel aşılanmalıdır.

Yaygın eczane ağını korumak için ekonomik destek ve teşvik paketlerinde eczacılarımız da yer almalı, İlaç Fiyat Kararnamesi bir an evvel güncellenmelidir.

Son olarak bir yılı aşkın süredir dünyayı saran ve sarsan Covid-19 pandemisi nedeniyle kaybettiğimiz 415 sağlık çalışanının 50’si meslektaşımız ve 19’u da eczane teknisyenlerimizdi. Bunlar bizler için birer sayı değil, hepsi birer can, meslektaş, arkadaş, kardeş, anne, baba, evlat… Hepsini saygıyla anıyoruz. Bugün anılarını yâd etmek adına, eczacılar olarak tüm Türkiye’de 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacağız. Aynı zamanda Birlik binamıza astığımız branda, eczanelerimizde kullandığımız afişlerle de kaybettiklerimizi anacağız.”

Basın toplantısının sonunda Başkan Adem Açıkgöz ve yönetim kurulu üyeleri ile oda çalışanları Covid-19 nedeniyle vefat eden meslektaşları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
ASKON Konya'da Sinacı, yeniden başkan
ASKON Konya'da Sinacı, yeniden başkan