Ecz. Kızılay’a yeni görev

Ecz. Kızılay'a yeni görev

Konya Eczacı Odası'nın önceki dönem başkanı Harun Kızılay, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığına getirildi

19 Temmuz 2020 - 15:02

Dr. Ecz. Harun Kızılay, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanlığı görevine getirildi.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti Üyeliği, TEB Genel Sekreterliği ve Konya Eczacı Odası Başkanlığı görevlerinde de bulunan Dr. Ecz. Harun Kızılay Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihazlar Kurumu Başkanlığına getirilmesi eczacılık camiası ve Konya’da memnuniyetle karşılandı.

5. Bölge Konya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Adem Açıkgöz, “Daha önce Konya Eczacı Odası Başkanlığı yapmış olan Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın, ilk kez bir eczacının Türkiye Tıbbı Cihaz Kurumu Başkanlığına getirilmesi biz eczacıları mutlu etmiştir. Kızılay’a yeni görevinde başarılar dilerken, eczacılık mesleği ve Konyamıza hayırlı olsun” dedi.

HARUN KIZILAY KİMDİR?

1988 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden 1992 yılında birincilikle mezun oldu. 1994 – 1998 yılları arasında sırasıyla Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Anabilim Dalında ve Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalında iki ayrı yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Harun Kızılay, eczacılık mesleğine ise 1992 yılında Isparta’da serbest eczane açarak başladı. 1997 yılında eczanesini Konya’ya taşıdı.

Meslek örgütünde çalışmalarına 1995 yılında yapılan seçimlerde Isparta Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı olarak seçilen Harun Kızılay, çalışmalarına Konya’da devam etti ve 2001 yılı seçimleri sonucu, Konya Eczacı Odası Genel Sekreteri olarak seçildi. 2003 yılında görevine Yönetim Kurulu üyesi olarak devam eden Kızılay, 2005 yılında yapılan seçimlerde Konya Eczacı Odası Başkanlığına seçildi. Bu görevine üç dönem seçilerek 2009 Aralık ayına kadar devam etti. 2009 yılında yapılan Türk Eczacıları Birliği 37. Dönem Büyük Kongre seçimlerinde Merkez Heyeti Üyesi ve ardından TEB İkinci Başkanı olarak seçildi. Bu görevine 2010 yılı Mart ayına kadar devam etti. Daha sonra TEB Genel Sekreteri olarak seçildi. 2011 yılı Kasım ayında yapılan Türk Eczacıları Birliği 38. Dönem Büyük Kongre seçimleri sonucunda da Merkez Heyeti Üyeliğine ve Genel Sekreterliğe tekrar seçildi.

Harun Kızılay 2009-2013 yılları arasında Konya Ticaret Odası (KTO) Meclis Üyesi ve 2011-2013 yılları arasında Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2009-2013 Yılları arasında KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkanvekilliği görevinde bulunan Kızılay, 2013 Mayıs ayında KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliğine seçildi. Son olarak 1,5 yıldır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekteydi.

FIP (Uluslararası Eczacılık Federasyonu) üyesidir. Evli ve iki çocuk babası olan Kızılay, İngilizce bilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Kum fırtınasında zincirleme kaza: 9 araç birbirine girdi
Kum fırtınasında zincirleme kaza: 9 araç birbirine girdi