"Dünya virüsten kurtulur, Anadolu basını kurtulamaz"

"Dünya virüsten kurtulur, Anadolu basını kurtulamaz"

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu basının her geçen gün büyük bir çıkmaza girdiğini belirterek, “Tüm dünya corona virüsünden kurtulur, ancak bu durumda Anadolu basınındaki virüs devam eder” dedi

05 Nisan 2020 - 14:00 - Güncelleme: 05 Nisan 2020 - 14:34

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, toplumsal olaylara karşı her zaman görevini en iyi şekilde yerine getiren gazetecilerin koronavirüs salgını nedeniyle oluşan mağduriyetlerinin dile getirilmemesinin Anadolu basınını her geçen gün zora soktuğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Basın İlan Kurumu tarafından alınan tedbirlerin yetersiz kalması sonrasında koronavirüs sebebiyle bugün bir çok gazete ve televizyonun kapısına kilit vuracak duruma geldiğini kaydeden Karaca, bu yüzden virüs mağduru medya ve gazetecilerin ciddi şekilde desteklenmeleri gerektiğini, BİK tarafından alınan tedbirler kapsamında gazetelerin yüzde 15 oranında masrafının aşağı çekildiğini, ancak resmi ilanların ve  gazete satışlarının düşmesi ile birlikte önümüzdeki günlerde gazetelerin yayın yapamaz duruma geleceğini belirtti.

İLAN REKLAM GELİRLERİ DÜŞTÜ

Zorluklar içerisinde kısıtlı imkânlarla halkın haber alma hakkı için gece gündüz demeden çalışan, yayın yapan yerel ve yaygın gazeteleri, TV ve internet haber portalı ve radyoları koronavirüs salgını nedeniyle daha zor günlerin beklediğini dile getiren Karaca, “Anadolu basını, ilan ve reklamlarla ayakta duran bir sektör. Özellikle Basın İlan Kurumu üzerinden alınan resmi ilanlar, bilhassa yerel gazeteler için can suyudur. Alınan tedbirler kapsamında uzun bir süre icra ve ihale ilanları, duyuruları yayınlanmayacak. Önemli ölçüde azalmış olan resmi ilanlar daha da azalacak. Özel işletmeler de reklam kısıtlamasına gidecek. Bu durum zaten zor durumda olan Anadolu basınını daha da zora sokacak” dedi.

İŞSİZ GAZETECİLER ÇOĞALIYOR!

Karaca, "Resmi ilan ve reklam gelirlerinin düşmesi neticesinde zor durumda kalan medya patronları çeşitli nedenlerden dolayı basın emekçilerinin maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelecek ve sonrasında işten çıkarmalar söz konusu olacaktır. Ağır olan maliyet ve giderler karşısında işçi çıkartmanın yanında gazeteler, TV ve radyoların kapısına kilit vuracaktır. Zaten zor şartlarda geçimini sağlayan bir çok basın emekçisi işsizler ordusuna katılarak sayı artacaktır" ifadelerini kullandı. 

ANADOLU BASINI AYAKTA TUTULMALIDIR

Karaca, koronavirüs salgını nedeniyle ilan ve reklam gelirleri iyice azalan medya sektörünün acilen desteklenmesi gerektiğini kaydererek, işini, gelirini kaybeden basın emekçilerine destek verilmesini, basın sektörüne faizsiz kredi imkanı sağlanmasını önerdi. 
Karaca, Anadolu basınının bu virüsten kurtulabilmesi için alınabilecek tedbirleri şöyle sıraladı; 
- Korona salgınından olumsuz etkilenen medya için “Tedbir Destek Paketi” açıklanmalıdır.
- İşsiz kalan, salgın yüzünden evden çıkamayan ve iş bulamayan basın emekçilerinin maaşı işsizlik fonundan ödenmelidir.
- Gazete sahiplerine özel kredi imkanı sağlanmalı,  BİK tarafından faizsiz borç imkânı sağlanmalıdır.  Tüm illerden Basın işçilerine bireysel olarak bu desteğe başvurabilmelidir.
- TV’lerin Uydu bedelleri 6 ay süreyle alınmamalı ve uydu bedelli sonraki süreçte makul bir rakama çekilmeli.
- Devletin, Belediyelerin ve STK’ların medya sektörüne destek vermesi sağlanmalı ve Anadolu basınına sahip çıkılması öngörülmelidir.
- Gazetelerimizden kesilen %15’lik  komisyonunun kesintinin tamamen kaldırılması gerekmektedir
- Gazete sahiplerine kredi imkânı sağlanmalıdır.
- Sigorta ve vergi indirimi sağlanmalıdır.
-Belediyeler basta olmak üzere Odalar, Borsalar ve kamu kuruluşları ilan desteği vermelidir.
-BİK'in istediği "Borcu yoktur" yazısının Maliye Bakanlığı tarafından yıl sonuna kadar uzatılmalıdır.
- Her daim devletinin yanında olan Anadolu Basını bir an önce desteklenmeli ve gereken tedbirler yasalarla koruma altına alınmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dülger’in adı bir caddeye verilmeli
Dülger’in adı bir caddeye verilmeli
Koronavirüsten 140 kişi daha hayatını kaybetti
Koronavirüsten 140 kişi daha hayatını kaybetti