Dünya Süt Günü’nde sütün önemine dikkat çekti

Dünya Süt Günü'nde sütün önemine dikkat çekti

Karapınar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Tartan, Dünya Süt Günü'nünde, beslenme ve geleceğimiz açısından sütün önemine vurgu yaptı

01 Haziran 2020 - 18:04

Karapınar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Tartan, süt ve süt ürünleri sektörünün  ülkemizde doğrudan istihdam ve tedarikçilerinden aldığı mal ve diğer hizmetle ile insanların geçim kapısı olduğunu söyledi.

Tartan, "Sağlıklı, başarılı ve çalışkan bir nesil yetiştirmek istiyorsak dengeli beslenmeye, süt ve süt ürünlerinin tüketimine önem vermek zorundayız. Daha sağlıklı yarınlarımız için siz de günde 2 bardak süt için. Ülkemizde süt ve süt ürünlerinin tüketiminin artması dileğiyle 1 Haziran 'Dünya Süt Günü'nü kutluyorum” dedi.

Konya'nın süt üretiminin yaklaşık yüzde 14'ünü Karapınar üreticisinin karşıladığını belirten Tartan, şöyle devam etti:

"İlçemizde 60 bin büyükbaş hayvan var, bunların 28 binden fazlası sağım hayvanı. İlçemizde 11 süt işleme tesisi çalışıyor. Toplam 400 ton süt üreten bir ilçeyiz. Türkiye genelinde zor bir süreçten geçiyoruz. COVİD-19  salgını nedeni ile de sektörümüz başarı ile bir süreç gerçekleştirdi. Bu süreçte çiğ süt üretimi ülkemizde azalmadı, süt ürünü üretiminde sıkıntı yaşanmadı, tüketicimiz sütsüz, yoğurtsuz, peynirsiz kalmadığı bir gerçek. Tüm çalışanlar özveri ile çalışmış ve takdir toplamıştır. Şu zor süreçten sonra ambalajsız ve açıkta satılan süt ve süt ürünleri, ciddi sağlık riskleri taşıdığını göz ardı etmemek gerekir. Salgın sonrasında uygunsuz koşullarda ve denetimi yapılmadan halka sunulan süt ürünlerine izin verilmemelidir. Bu bir yerde halk sağlığı için önemlidir."

MİTHAT KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı