Dükkanını açamayan esnaf isyan etti

Dükkanını açamayan esnaf isyan etti

Çok yüksek riskli grupta yer alan Konya’da iş yerlerini açamayan lokantacı esnafı isyan etti. Mevlana Meydanı’nda masa ve sandalye yakan esnaflar, “Daraldık. Artık dayanacak gücümüz kalmadı” diye isyan etti

18 Mart 2021 - 16:41

Sağlık Bakanlığı’nın risk haritasında çok yüksek riskli iller arasında yer alan Konya’da iş yerlerini açamayan lokantacı esnafı isyan etti.

Konya Mevlana Meydanı’nın yakınında bulunan dükkânlarının önünde masa ve sandalye yakan esnaflar, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Her yerde kongre yapıyor, toplu cenazelere katılıyorlar ama bizim iş yerlerimizi açmayarak, tek günah keçisi olarak bizi gösteriyorlar. Daraldık. Borçlarımızı ödeyemiyoruz” diyerek sitemde bulundular.

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Konya Valisi Vahdettin Özkan’ın olay yerine gelip, sorunlarını dinlemelerini isteyen esnaflara, polis ekipleri biber gazı sıkarak müdahale etti. Daha sonra yetkililerle görüşme sözü verilen esnaflar, olaysız bir şekilde dağıldı.

“250 ESNAF KEPENK KAPATTI”

Yaşanan olayların ardından Engercek.com’a açıklamalarda bulunan Konya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Ali Osman Karamercan, “Pandemiden dolayı esnaflarımızın iş yerleri yaklaşık 1 yıldır kapalı. Esnaflarımızın birçoğunun borçları birikti. Pandemiden bu yana artık dayanacak gücü kalmayan yaklaşık 250 lokantacı esnafımız kepenk kapattı. Borçlarından dolayı önümüzdeki süreçte birçok esnafımız da kepenk kapatmak zorunda kalacak” dedi.

“YETERLİ DESTEK ALAMADIK”

Esnafa yeteri kadar destek verilmediğini de ifade eden Karamercan, “Lokantacı esnaflarımızın aylık kirası 10 bin ila 30 bin lira arasında değişiyor. Esnafımıza ise kira desteği olarak 750 lira verildi. Bu destekten de birçok esnafımız zaten yararlanamadı. 850 bin esnafa vergi muafiyeti getirildi ama biz bundan da faydalanamadık” şeklinde konuştu.

“TEK GÜNAH KEÇİSİ BİZ SEÇİLDİK”

Yetkililere sosyal pandemi kuralları dahilinde iş yerlerinin açılması çağrısında bulunan Karamercan, “Kentte otobüsler dolu, AVM’ler kalabalık ama virüsün yayılmasında tek suçlu lokantalar. Pandemide vaka artışlarının tek günah keçisi biz seçildik. Yetkililerden iş yerlerimizin pandemi kurallarına uyularak açılması çağrısında bulunuyoruz. Valilik Konya'daki bürün esnaf odalarıyla bir araya gelmeli ve sorunlar konuşulmalı. Gerekirse iş yerlerimizi biz denetleyelim. Masa ve sandalye sayımızı yarıya yarıya düşürelim ve iş yerlerimizi açalım” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde