"Devlet, sanatçıların da asgari geçimini sağlamak...

"Devlet, sanatçıların da asgari geçimini sağlamak zorundadır"

Deva Partisi Konya İl Kültür Sanat Politikaları Başkanı Orhan, sanatçılar ve sektör emekçilerinin kaderlerine terk edilmeden, asgari geçiminin devlet tarafından karşılanmasının devlet yükümlülüğü olduğunu belirtti

18 Nisan 2021 - 16:05

Deva Partisi Konya İl Kültür Sanat Politikaları Başkanı Cihan Orhan, sanatçılar ve sahne sanatları sektör emekçilerinin bir yılı aşkın süredir kaderine terk edildiğini söyledi.

Müzisyen destek programının devam ettirilmesi gerektiğini belirten Orhan, “Nisan ayında son ödemesi yapılması öngörülen Müzisyen Destek Programının destek tutarı arttırılarak devam etmesini savunuyoruz. Ayrıca çevrimiçi performans platformu kurulmalı ve sanatçılar aşılama sürecinde sıraya alınmalıdır. Deva Partisi olarak bu zor günlerde tüm sahne emekçilerinin yanındayız ve hükümetin de bu konuda farkındalık ve çözüm geliştirmesini bekliyoruz" dedi.

Deva Partisi olarak pandemi koşulları altında bir yılı aşkın süredir çalışamayan ve kültür sanat etkinliklerinin ne zaman yeniden başlayacağının belirsiz olduğu bu ortamda kaderine terk edilen sanatçılar ve sektör emekçilerinin yaşadıkları zorlukların bilincinde olduklarını ifade eden Orhan, şöyle devam etti:

"Deva Partisi Kültür Sanat Politikaları Başkanımız Sayın Helün Fırat, Mart 2020’den bu yana faaliyetleri durmuş olan kültür sanat sektörünün ekonomik dar boğazda olduğunu vurgulayarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı sanatçılara ve sektör emekçilerine asgari hayat şartlarını sunmaya çağırmıştır. Ben de bir sahne emekçisi ve müzik öğretmeni olarak bu zor zamanlarda hükümetin sanat ve sanatçıya daha fazla destek olması gerektiği kanaatindeyim. 102 sahne emekçisi vatandaşımız geçim sıkıntıları nedeniyle intihara sürüklenmiştir Sanat emekçilerinin bu ekonomik darboğazla tek başına baş edecek güçleri kalmamıştır. Sadece müzik sektörünün bile yaklaşık bir milyon kişiye istihdam sağlayan büyük bir ekosistem olduğunu hatırlatmak isteriz”

ASGARİ GEÇİM ŞARTLARININ SAĞLANMASI DEVLETİN YÜKÜMLÜLÜĞÜNDEDİR

Orhan, “Büyük bir üzüntü ve endişeyle izliyoruz. Geçen her gün bu umutsuzluk iklimini daha baskın hale getiriyor. Ağır geçim şartlarına dayanamayan sanat emekçileri hayatlarından vazgeçiyorlar. Tek seferlik ve hiçbir sorunu çözemeyecek 1000 TL gibi meblağların, üstelik bir sürü kıstas çerçevesinde ‘devlet desteği’ olarak sunulması bu yaraya merhem olmadı. Deva Partisi olarak sanatçılara dijital platform için faizsiz kredi desteği önerimizin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Sanatçılar ve sektör emekçilerine asgari geçim şartlarının sağlanması devletin yükümlülüğündedir. Yeniden işe dönüş koşullarının yaratılması için öngördüğümüz ve acilen uygulanması gereken tedbirler şu şekilde ivedilikle uygulanmalıdır. Nisan ayında son ödemesi yapılması öngörülen destek programı destek tutarı arttırılarak devam etmelidir. Sahne sanatçıları için uzun vadeli bir çevrimiçi performans platformu ortaya konulmalı. Ayrıca işletmecilerin/sanatçıların kendi platformlarını kurabilmeleri için bankaların faizsiz kredi desteklerine ulaşabilir olmaları sağlanmalıdır. Aşılama sürecinde turizm işkolu gibi müzik ve sahne işkolu da sıraya alınmalıdır. Kültür-sanat emekçileri, yasaklar hafiflediğinde çalışabilmeleri ve bulaşın engellenmesi için aşılanabilmelidir. Parti olarak kültür sanat alanında üretim ve icrada bulunarak, kültür ekonomisine değer katan her bir vatandaşımızın kriz koşullarında dahi asgari geçim sağlayacak imkâna kavuşturmayı öncelik sayan bir kültür sanat politikası inşa edecek, her daim ve şartlar ne olursa olsun kültür ve sanat insanlarımızın yanında durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde