"Desteklenmeyen çiftçiler, bankalara teslim edildi"

"Desteklenmeyen çiftçiler, bankalara teslim edildi"

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, yayınladığı mesaj ile Dünya Çiftçiler Gününü kutladı

13 Mayıs 2020 - 11:46

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Toprağı binbir emekle işleyen, tarımsal üretimin her kademesinde kadın-erkek çalışan, üreten ve elde ettiği ürüne değer katarak insanlara sunan, ülkemizin kalkınması için ter dökerek emek veren tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor, ürünlerinin bereketli olmasını diliyorum” dedi.

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun (IFAB) 14 Mayıs 1946 yılında kurulduğunu belirten Ekici, Dünya Çiftçiler Günü’nün 1984 yılından bu yana kutlandığını belirterek çiftçilerin yaşadığı sorunlara değindi. 2006 yılında çıkan Tarım Kanunu ile tarımsal desteklemeler için bütçeden ayrılacak kaynağın milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağı hükmü getirilmiş olmasına rağmen, bu desteğin bugüne kadar bu miktarın yarısı düzeyinde gerçekleştiğini ifade eden Ekici “Yeterli tarımsal destek alamayan çiftçilerimiz bunun sonucu olarak bankalara teslim olmuştur” dedi.

“ÇİFTÇİ BORÇ YÜKÜ ALTINDA”

Yıllık enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşen döviz kurundaki artışın tarımsal üretimi de olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, şöyle konuştu “Tarımsal üretimde kullanılan girdilerden mazotta neredeyse tamamen, tarım ilacı ve gübrede çok büyük oranda, özellikle sera tohumlarında önemli düzeyde yurt dışına bağımlı olunması nedeniyle döviz fiyatındaki en ufak bir artış çiftçinin üretim maliyetini önemli ölçüde artırmaktadır. Girdi maliyetlerinin dünya fiyatlarının üzerinde seyretmesi ve piyasa manipülasyonları çiftçilere büyük zarar vermektedir. Tohum, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi girdilerdeki maliyet artışı nedeniyle çiftçilerin krediye yöneliminde son yıllarda patlama olmuştur.”

“TARIM ALANLARI RANTA FEDA EDİLDİ”

2004-2019 yılları arasında kullanılan tarımsal kredilerde çok hızlı bir artış olduğunun altını çizen Ekici, 2004 yılında 2,4 milyar TL olan kısa vadeli kredilerin 2018 yılında 26 milyar TL'ye; 2004 yılında 2,5 milyar TL olan orta ve uzun vadeli kredilerin 2018 yılında 71 milyar TL'ye; 2004 yılında 209 milyon TL olan takipteki kredilerin 2018 yılında 3,4 milyar TL'ye çıktığını ve 2004-2018 yılları arası kullandırılan toplam nakdi kredi 100 milyar TL'ye ulaştığını söyleyen Ekici şu bilgileri verdi: “Son 17 yılda çiftçimiz, Trakya'nın 2 katı büyüklüğündeki 34 milyon dönüm alanı araziyi ekmekten vazgeçti. Çiftçi Kayıt Sistemi'ndeki çiftçi sayısı 2,8 milyondan, 2,1 milyona düştü. Çiftçimiz neden ekmekten vazgeçti? Yaklaşık 700 bin çiftçimiz neden mesleğini bıraktı? Bunların yanıtları belli. Eken, biçen, üreten köylü, topraktan, kırsaldan, üretimden koptu. Daha da önemlisi, bu kopuşla birlikte tarımsal alandaki yetenek ve bilgi birikimimizi kaybediyoruz. Tarım alanlarının çoğu konut alanına ve sanayi alanlarına ranta feda edilmiştir.”

"İTHALAT ÇÖZÜM OLAMAZ"

Tarımda, üretim açığı için ithalatın hiçbir zaman çözüm olarak düşünülmemesi gerektiğini vurgulayan Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, COVİD-19 salgında bu gerçeğin daha da keskinleştiğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Küresel COVİD-19 salgınında her ülke kendi vatandaşının gıda güvencesini sağlamak için ihracatı ya kısıtlıyor ya da tamamen yasaklıyor. Böyle bir durumda, paramız olsa da gıda ihtiyacımızı karşılamak için ithalat yapıyoruz. Bu nedenle, koşullar ne olursa olsun üretmek, başta buğday, mısır ve soya olmak üzere tüm bitkisel ürünlerde kendi kendimize yetmek zorundayız. Ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde, üretim ve verimliliğin artırılmasında, hayat standartlarının yükseltilmesinde, tarımsal üretimin her kademesinde alın teri olan çiftçilerimizin, yediğimiz her lokmada, içtiğimiz her çorbada ve  giydiğimiz her kıyafette hakkı vardır. Geçimini topraktan sağlayan, topraktan aldığı ürüne değer katarak onu bizlere ulaştıran çiftçilerimizin emeği kutsaldır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor Fenerbahçe mesaisine başladı
Konyaspor Fenerbahçe mesaisine başladı
TGF’den BİK'e ziyaret
TGF’den BİK'e ziyaret