Daire başkanına tacizden 4 ay ceza

Daire başkanına tacizden 4 ay ceza

Selçuk Üniversitesi’nde sekreterini taciz ettiği iddiası ile hakkında dava açılan daire başkanı 4 ay 20 gün hapis cezası aldı

06 Aralık 2019 - 22:23 - Güncelleme: 07 Aralık 2019 - 12:05

Selçuk Üniversitesi Spor Kültür Daire Başkanı  H.H.S.’nin kendisini sözlü taciz ettiği iddiası ile şikâyetçi olan ve o dönemde bekar olan T.A. geçtiğimiz yıl hukuki süreç başlatmıştı. Sözlü taciz nedeniyle yargılanan H.H.S’, sonuçlanan davada 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

2017 yılında Konya Selçuk Üniversitesinde meydana gelen olayda, Selçuk Üniversitesi dönemin Sağlık Spor ve Kültür Daire Başkanlığı görevini yürüten H. H.S., iddiaya göre 2 kadın çalışanını "Sevgilin var mı? Sevgilim olmamı ister misin? Başkaları ile şehvetli bir şekilde sevişiyormuşsun. Benimle de şehvetli bir şekilde sevişmek ister misin?" gibi ifadelerle tacizde bulundu. Yine iddialara göre, H.H.S, T.A’yı olayı kimseye anlatmaması konusunda uyarıp Olayı anlatması durumunda silahla, kendisine ve ailesine zarar vermekle defalarca tehdit eden ailseine  anlatamayan ancak, bir süre sonra tehdit ve tacizlere daha fazla dayanamayan kadın, durumu ailesine bildirdi. Babası ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunan T.A, hukuki süreç başlattı.

HUKUKİ SÜREÇTE TERFİ ETTİ

T.A., şikayetinin ardından Selçuk Üniversitesi rektörlüğü tarafından idari soruşturma başlatıldı ve H.H.S görevinden alınmış önce Mevlana Araştırmalar Enstitüsü Müdürü, ardından da Ziraat Mühendisliği Çiftlik Müdürü olarak başka birimlerde görevlendirilmişti.  Bu süre zarfında tacize uğradığı iddia edilen T.A’da görevinden alınarak önce öğrenci yurdunda temizlik görevlisi sonra da yemekhane görevlisi yapılmıştı. Şüpheli H.H.S ise önce yapılarak terfi ettirildi.

ÜNİVERSİTENİN İKİNCİ ADAMIYIM

T.A, daire başkanının kendisini taciz ettiği iddiasıyla şikâyetçi olmuştu ancak Valilik ‘yeterli delil olmadığı’ gerekçesiyle soruşturmaya izin vermedi. T.A’nın Danıştay’a başvurarak itiraz etmesinin ardından Danıştay 1. Dairesi, Konya Valiliği'nin men-i muhakeme kararının bozulmasına ve şüphelinin yargılanmasına hükmetti. Konya 16. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada savunma yapan sanık H.H.S, “Ben üniversitede ikinci pozisyonda olan adamdım. Rektörden sonra icranın başında ben vardım. Önceki savunmalarımı tekrar ederim dedi. İddiaları kabul etmeyen sanık avukatı, “Bu basit bir cinsel taciz iddiası değil, üniversite içerisinde iktidar mücadelesi olduğunu söylemiştim. Katılan ve tanıkların müvekkilden intikam alma amacı güttüğü bir dosyadır” dedi. Yaklaşık 1 yıl süren dava sonuçlanırken şüpheli H.H.S,  4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

KARARDAN MEMNUN DEĞİLİM’

T.A karardan memnun olmadığını belirterek ‘Karardan çok memnun olmasam da adalet yerini buldu. hiç bir bayan hangi şartlarda olursa olsun namusuna iffetine böyle bir iftira ile ortaya çıkmayacağını adalet bir kez daha gördü. Böyle bir olayın kapalı kapılar ardında oluşundan tabiki kanıtı olamazdı. Ama dairede başka bayanlara da aynı şeyleri yaptığı İçin tacizlerde bulunduğu İçin örnek kararlarla da suçu sabit görülüp cezası verildi. Keşke bu suçların cezası daha ağır olsaydı. Bu yaşadıklarım döneminde psikolojim bozuldu. Geceleri uyuyamaz olmuştum. Bana ve aileme zarar verecek korkusu beni mahvetmişti. Keşke cezası daha ağır olsa da birilerine de ibret olsa’ ifadelerini kullandı.

ZAFER SAMANCI

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ne Hale Geldik
    8 ay önce
    Bu tür kişileri üniversiteye getirip makam mevki sahibi yapana da Rektör deniyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
​​​​​​​“Kardeş ülke Azerbaycan yalnız değildir”
​​​​​​​“Kardeş ülke Azerbaycan yalnız değildir”
Büyükşehir, Bozkır yollarında standardı yükseltiyor
Büyükşehir, Bozkır yollarında standardı yükseltiyor