Çumra OSB, Anadolu’nun en iyisi olmaya aday

Çumra OSB, Anadolu’nun en iyisi olmaya aday

ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, Çumra'ya kurulan organize sanayi bölgesinin Anadolu'nun en iyisi olma yolunda ilerlemeye devam ettiğini söyledi

08 Eylül 2021 - 12:34

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, “Çumra OSB, hem lojistik avantajı, hem de güçlü yatırımcılar ile Anadolu’nun en önemli OSB’lerinden bir tanesi olmaya aday” dedi.

Olağan genel kurulunu geçtiğimiz ay gerçekleştiren ve görev dağılımı yapan ASKON Konya Şubesi, basınla ilk toplantısını yaptı. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıda yönetim kurulu üyelerini tanıtan ve 2020-2021 yıllarının ekonomik verilerini değerlendiren Başkan Sinacı, faaliyetleri hakkında da bilgi verdi. Pandemi sürecinde çalışma ve etkinliklerinin devam ettiğini dile getiren Sinacı, Çumra’da kurulan Organize Sanayi Bölgesi hakkında da bilgi verdi.

PANDEMİYE RAĞMEN 160 ÜLKEYE KONYA DAMGASINI VURDUK

Koronavirüs pandemisi nedeniyle sağlığımız kadar dünya ticaretinin de ciddi oranda etkilendiğine dikkat çeken Sinacı, “Büyük endüstriyel üretim merkezleri kontak kapattı, üretimler durdu. Birçok sektörde tedarik zinciri çöktü. Avrupa otomotivde, Asya ülkeleri hammadde noktasında piyasaya ürün veremedi. Ülkemizin ekonomisi de salgının başlangıcında sarsıntı yaşadı. Ama çok şükür 2020’nin ikinci yarısı ile birlikte hızlı bir toparlanma sürecine girdik. Konya özelinde ise pandemiye rağmen 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren ihracat atağına giriştik. Savunma sanayi, döküm, tarım makineleri, otomotiv, tekstil, ayakkabı, gıda ürünleri, ambalaj gibi ana sektörlerde ihracat rekorları kırdık. Konya’da 2020’nin bir önceki yılına göre yüzde 8,28 artışla, 2,185 milyar dolara ihracat rakamına ulaştık. 2020 yılında Konya Türkiye’nin genel ihracatındaki payını iller sıralamasını da yükselterek, yüzde 1,40 ile 11. sırada yer aldı. Tüm dünyada ekonomilerin ve ticaretin daraldığı 2020’de her şeye rağmen ihracat artışı sağlayan ve 160 ülkeye Konya damgasını vuran üreticilerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

Otomotiv ve makine üretiminde marka olan Konya’nın artık savunma sanayi şehri olarak yeni bir faza geçtiğini ve ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası ile adeta taçlandığını ifade eden Sinacı, hükümetin Konya’ya yapacağı yatırımların, üretme ve ihraç etme isteğini tetikleyeceğini, iş adamları olarak şehre yapılacak her türlü yatırımın takipçisi ve destekçisi olacaklarını söyledi.

ÇUMRA OSB’YE ÜNLÜ MARKALAR GELİYOR

En fazla önem verdikleri projelerden olan Çumra OSB’ye yatırımcı çekme ve OSB alanını genişletme alanında yaptıkları çalışmaları anlatan Sinacı, “1999 yılında tahsis edilen 1 milyon metrekarelik alana Çumra Belediyesi işbirliği ile 8 milyon 500 bin metrekare ek alan daha tahsis ettirdik. Yatırımcılarımız kısa zaman sonra burada arsalarına kavuşacak. Çumra OSB; hem lojistik avantajı, hem de güçlü yatırımcılar ile Anadolu’nun en önemli OSB’lerinden bir tanesi olacak. Şu an önemli markalarla Çumra OSB’de yatırım yapmaları için görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

KONYA’YA TAŞINABİLİR ENERJİ TESİSİ KURULACAK

ASKON Konya olarak küresel pandemi krizinde ekonomiye itici güç olma çabasını hiç bırakmadıklarını belirten Sinacı, şöyle devam etti:

“Göreve geldiğimiz 2020 yılının ilk çeyreğinde konferanslar, yurt dışı alım heyeti kabulleri, ziyaretler, üyelerle diyalog geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra pandemiye rağmen çalışmalarımıza ara vermedik ve online etkinlikler yaptık. Geleneksel hale getirdiğimiz ‘Çocuklar Üşümesin’ kampanyamıza 2021’de de devam ettik. MEVKA ile birlikte Konya’da taşınabilir enerji tesisi kurulması için fizibilite raporu oluşturarak, akü, pil, batarya kullanım alanı giderek yayılan ürünlerin üretilmesi için gayret göstereceğiz. Faaliyete başladığımızda ülkemiz dünyanın sayılı lityum temelli ürünler üreten ülkelerden olacak. MEVKA tarafından onaylanan bir başka önemli projemiz de üyelerimizin dijital dönüşümleri üzerine Dijital Olgunluk Seviyesi analiz edilecek ve detaylı raporlandırılacaktır.”

Yeni dönemde MEB onaylı eğitimlerin yanı sıra üniversite sanayi işbirlikleri, öğrencilere burs, staj ve iş imkanı, sosyal sorumluluk projeleri, afet bölgelerine yardımlar, enerji yatırımlarının hayata geçmesi, kuraklıkla mücadele eylem planı hazırlanması, tarım planlaması gibi faaliyetlerinin devam edeceğini belirten Sinacı, basın mensuplarının istihdam, Çumra OSB’ye gelecek markalar, göçmen sorunu, Konya yatırımları, ekonominin geleceği gibi konulardaki sorularını da cevaplandırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor