"Covid tarımda sürdürülebilirliğin önemini ortaya...

"Covid tarımda sürdürülebilirliğin önemini ortaya çıkardı"

Gübre Üreticileri İthalatçıları İhracatçıları Derneği (GÜİD) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güneş, dünyayı saran Covid-19 salgınında tarımın sürdürülebilirliğinin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını ifade etti.

15 Nisan 2020 - 14:27

Konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, tarımın milli ekonominin temeli olduğuna dikkat çeken Güneş, "Tarım olmazsa gıda olmaz. Ülkemiz iklim ve ürün çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Her ürünü en iyi kalitede yetiştirecek teknolojik imkanlara sahip olmakla birlikte bunu en iyi şekilde değerlendirecek bilgi birikimine de sahip bir ülke olmanın gururunu taşıyoruz" dedi.

Bu süreçte de tarımsal faaliyetlerin aksatılmaması gerektiğini vurgulayan Güneş, bitkisel üretim faaliyetlerinin gereği olan ekim, dikim, gübreleme, sulama, ilaçlama, çapalama bakım gibi faaliyetlerin kesintisiz devam etmesi gerektiğini söyledi. Güneş, bunun için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

"Çiftçilerin veya tarım işçilerinin, işletmelerde (tarla, sera vb.) alınan tedbirler çerçevesinde kolaylıkla erişimlerine yönelik çalışmaların yürütülmesi gerekmektedir. Dernek olarak gübre, tohum, ilaç vb tarımsal girdilere erişim veya dağıtımın herhangi bir aksaklığa meydan vermeyecek şekilde planlanması, kullanımı artan gübrelerin sevk ve tedarikinde sorun olmaması, tarım işçilerinin hijyen ve koruyucu malzemelere erişiminde aksaklık yaşanmaması, mevsimlik tarım işçilerinin faaliyetlerine devam edecek şekilde nakilleri ve barınma koşullarının düzenlenmesi hususlarında dernek olarak doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili olduğumuz konularda üstümüze düşeni yapacağız. İnsan sağlığını en önde tutarak, devletimizin Covid-19 virüsü kapsamında aldığı tüm önlemleri titizlikle alarak çalışıyoruz. Tarımsal üretimin devamlılığı dışında evde kalmaya özen gösteriyoruz.

Sorunları arazide tespit edip çözüm önerileri sunacak ziraat mühendislerimizin ve tarım danışmanlarının reçetelerini yazabilmeleri için arazilere ulaşmasında kolaylık sağlanması, gümrüklere gelen tarımsal hammaddelerin millileşmesinde gerek personel azlığı gerek TSE’nin numune almasının belirli günlerde olması nedeniyle yaşanan gecikmelerin önüne geçmek için tarımsal ürün girişlerinde kolaylık sağlanması, tedarik zincirinde aksama olmaması önem arz eden konulardır.

Çiftçilerimiz ile birlikte tarımsal üretimin tedariğini sağlayan firmalara üretime devam kredisi ve tarımsal işletmelere de KGF benzeri krediler ile Ziraat Bankasınca verilen son kararnamede olmayan organik gübre üreticilerine verilen kredinin kapsamının tüm gübre üreticileri olarak değiştirilerek sübvansiyonlu kredi olarak Ziraat Bankası tarafından organik gübre üreticilerine verilen destek, Cumhurbaşkanlığı'nin son kararnamesinde yer almamıştır. Her türlü gübre üretimini ülkemizde yapan firmalara ithalata dayalı bu sektörü daha iyiye getirebilmek için mutlaka sübvansiyonlu kredinin organik veya kimyasal gübre üreticilerine verilmesinin önü açılmalıdır.

Gübre sektörünün paydaşları olarak Tarım ve Orman Bakanlığımıza bildirdiğimiz bürokratik işlerin kolaylaştırılması da tedarik ve dağıtım sistemin işleyişini kolaylaştıracaktır. Yağışların az olması, barajlardaki doluluk oranının alarm vermesi, hijyen kurallarına maksimum devam etmemiz gereken bu günlerde su israfının yapılmaması konusunda da gerekli uyarıların yapılması önem arz etmektedir

Gübre, tarımsal üretimin en önemli girdisidir. Gübreleme olmazsa verim ve kalite olmaz. 4D gübreleme esasına göre doğru zamanda, doğru gübreyi, doğru miktarda, doğru yere uygulamak zorundayız. Biz bitkileri besleyeceğiz, verimli kaliteli ürünler elde edeceğiz ki gıda krizi yaşamayacağız. Son derece verimli vatan topraklarımızda tarımsal planlamaların iyi yapılması neticesinde kimseye ihtiyaç duymadan biz bize yeteriz."

Güneş, GÜİD olarak, yaşanan süreçte döviz baskısı dışında hiçbir ürüne zam yapmadan, fırsatçılığa izin vermeden tarımsal üretimin artması konusunda her türlü fedakarlığı yapacaklarını belirterek, Devletin uygun gördüğü  birimler, kurullar ve alanlarda yardıma ve desteğe hazır olduklarını söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya Şehir Hastanesi'nin açılışını Erdoğan yapacak
Konya Şehir Hastanesi'nin açılışını Erdoğan yapacak
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti