Covid-19’lu hastaların takibinde yeni yöntemler

Covid-19'lu hastaların takibinde yeni yöntemler

Sağlık Müdürü Prof. Dr. Koç başkanlığında ilçelerin sağlık yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, 60 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan covid hastalarının yakından takip edileceği bildirildi

27 Ekim 2020 - 13:21

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, 31 ilçe sağlık müdürü ve entegre ilçe devlet hastanelerinin başhekimleri ile telekonferans görüşmesi gerçekleştirdi. İlçelerin filyasyon ekip sayılarındaki son durumları ve filyasyon sürelerinin istatistiksel veriler eşliğinde ele alındığı toplantıda ayrıca 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşlardan Covid-19 teşhisi konulanların takibinde dikkat edilmesi gereken hususlar masaya yatırıldı, bu tür hastalar ile ilgili alınan yeni önlemler sağlık yöneticileri ile paylaşıldı.

Pandemi ile mücadelede vakaların en hızlı şekilde yönetilebilmesinin önemine değinen Prof. Dr. Koç, “Şehrimizde kurduğumuz pandemi takip sistemi şu anda çok güzel bir şekilde çalışıyor. Filyasyon süremiz ve ekip başına düşen filyasyon sayımız Türkiye ortalamasının altına inmiş durumda. PCR testlerini erken sonuçlandırma adına aldığımız önlemler sayesinde laboratuvar onaylanma süremiz 7 saate düşmüş vaziyette. Yapılan tüm bu çalışmalar tedaviye en kısa sürede başlamamıza olanak sağlıyor ve pnömoni oranlarımızı hızla düşürüyor” şeklinde konuştu.

Konya’da ortalama filyasyon süresinin 4 saate indiğini de vurgulayan Prof. Dr. Koç, “Vaka sayısı az olmasına rağmen ortalama filyasyon süresi Konya ortalamasının üzerinde olan bazı ilçelerimiz var. Bu ilçelerimizin en kısa sürede gerekli önlemleri alarak şehir ortalamamızı yakalamaları gerekiyor” diyerek ortalama filyasyon süresi yüksek olan ilçe sağlık müdürlerine uyarı ve önerilerde bulundu.

60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan Covid-19’lu vakaların yönetimi ile ilgili olarak bazı yeni önlemleri de hayata geçireceklerini sağlık yöneticileri ile paylaşan Prof. Dr. Koç, “Bu tür hastalarımızın tedavilerinin evlerinde değil hastanelerimizde başlanmasını önemsiyoruz. 60 yaş üzeri veya kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın ilk tetkiklerini ve kontrollerini hızlı bir şekilde yapmalı ve hastanede tedavi altına almalıyız. Bugünden itibaren günlük raporlamalarla bu hastalarımızı takip edeceğiz. Bunun için her ilçemizde 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vakaları kontrol edecek bir koordinatör görevlendirilmesini sağlayacağız. Koordinatörlerimiz bulundukları ilçede bir gün önce testi pozitif çıkan vakaların takibini yaparak hastaneye yatış işlemlerini organize edecekler. Hastanelerimizde de bu tür hastalarımızın koordinasyonunu yapacak bir sağlık çalışanımız sorumlu olacak ve bu iki arkadaşımız sürekli iletişim halinde bulunarak 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan bütün hastalarımızı yakından takip edecekler. Takip edilen hastaların durumları ile ilgili olarak da il sağlık müdürlüğü kriz koordinasyon merkezimize rapor sunacaklar” diye konuştu.

Toplantının ikinci kısmında ise ilçe sağlık müdürleri ve hastane başhekimleri de söz alarak süreç ile ilgili yaşadıkları sorunları il sağlık müdürümüzle paylaşarak çözüm yolları konusunda fikir alışverişinde bulundular.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor
Hekim adayları beyaz önlük giydi
Hekim adayları beyaz önlük giydi