Çoklu Baro düzenlemesi komisyondan geçti

Çoklu Baro düzenlemesi komisyondan geçti

Kamuoyunda yoğun eleştirilere ve avukatların protestolarına neden olan "çoklu baro" düzenlemesi Meclis Adalet Komisyonundan geçti. Düzenlemenin Perşembe günü TBMM Genel Kurulu'nda ele alınması bekleniyor

06 Temmuz 2020 - 17:29

AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, 4 gün süren çalışmaların ardından TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

28 maddeden oluşan ve Perşembe günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek teklife göre, aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde aynı büroda birlikte çalışma ve avukatlık ortaklığı kurma için aynı baroya kayıtlı olma şartı aranmayacak.

Teklife göre 5000’den fazla avukat bulunan illerde 2000 avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilecek. Bu haktan şu an için İstanbul, Ankara ve İzmir’e kayıtlı avukatlar yararlanabilecek. Baroların isimlendirmeleri o ilin adlarıyla numaralandırılarak yapılacak.

Bir ilde birden fazla baro bulunması halinde adli yardım bürosu baroların eşit şekilde temsiliyle oluşturulacak. Komisyondan geçen teklifle Türkiye Barolar Birliği’nin delege yapısında da değişiklik öngörülüyor. Buna göre her baro Birlik Genel Kurulu’na başkanla birlikte 4 delege gönderecek. Üye sayısı 5000’i aşan barolar ise ayrıca her 5000 avukat için bir delege daha gönderme hakkına sahip olacak.

Teklifin yasalaşması halinde tüm barolar Ekim ayında yönetim ve birlik delege seçimlerini yapacak. Aralık ayında ise Türkiye Barolar Birliği seçimli genel kurulunu gerçekleştirecek. Yeni delege sistemiyle birliğin yeni yönetim, denetim ve disiplin kadroları seçilecek. 

Düzenlemeyle avukatların resmi kıyafeti cübbe olarak belirlendi. Avukatlar, Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından şekli belirlenen cübbeyle mahkemelere çıkacak. Böylece duruşma salonlarında avukatların giydiği kısa etek ya da başörtüsü gibi kıyafetler tartışma alanlarından çıkartılmış oldu. Avukatlara kılık ve kıyafetle ilgili başkaca bir zorunluluk getirilemeyecek.

Mesleğe yeni başlayan avukatlar ilk 5 yıllarında baro aidatlarını yarı oranda ödeyecek.

Avukat yazıhaneleri ve konutları ancak mahkeme kararıyla ve kararda belirtilen olayla ilgili olarak Cumhuriyet savcısı denetiminde ve kayıtlı olunan baro temsilcisinin katılımı ile aranabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Basın Vakfı, yeni yönetimini belirledi
Basın Vakfı, yeni yönetimini belirledi
Sahte muhabirin foyası gazeteciler gelince ortaya çıktı
Sahte muhabirin foyası gazeteciler gelince ortaya çıktı