"Çocukları uyuşturucudan önce anne baba uzak tutmalı"

"Çocukları uyuşturucudan önce anne baba uzak tutmalı"

Karapınar'da düzenlenen “En İyi Narkotik Polisi; Anne” programında, ebeveynlere çocuklarına arkadaş gibi davranarak uyuşturucunun zararlarını anlatmaları gerektiği bildirildi

24 Kasım 2021 - 14:31

İçişleri Bakanlığı koordinesinde ve Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca çocukların ve gençlerin uyuşturucu ve zararlı madde kullanımının önüne geçmek, mücadelede annelerin farkındalığının artırılması ve anne duyarlılığından hareketle 81 ilde başlatılan “En İyi Narkotik Polisi; Anne” projesi kapsamında Karapınar’da  bir program düzenlendi.

Karapınar Yeşilay Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikte Konya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince bilgilendirme yapıldı. Programda konuşmacı olarak Konya İl Jandarma Komutanlığı Narkotik Şubede görevli J. Kıdemli Başçavuş Ulaş Ceylan ile Kıdemli Üstçavuş Hüsniye Aysabar katıldı. Programda, uyuşturucu maddenin tanımı, başlama nedenleri, madde bağımlılığı, bağımlılık döngüsü de detaylıca anlatıldı.

J. Kıdemli Başçavuş Ulaş Ceylan, annelere büyük görev düştüğünü belirterek, çocukların nerede gezdiğini ve kimlerle arkadaşlık ettiklerini bilmeleri gerektiğini söyledi.

Uyuşturucu sorununun genç nesilleri tehdit ederek, toplumların geleceğine zarar verdiğini belirten J.Başçavuş Ceylan, “Gençlerimiz arasında uyuşturucu kullanımı çok yaygın. Bunu nedenleri  arasında en önemlisi çevre faktörü. Günümüzde çok çabuk alışıyorlar ve ulaşıyor. Erkek çocukları annelere daha iyi anlaşıyor. Annelerle her şeyi konuşabiliriz. Çocuklarımızı kontrol etmek  zorundasınız. Bu annelerin en önemli görevleri arasındadır. Uyuduktan sonra giysilerini bakmalısınız. Uyuşturucuya yönelik bir şey var mı diye bakabilirsiniz. Bu tehlikelerden nasıl uzak tutarız o amacı taşımalıyız. Uyuşturucu maddeye, merak etkisi, arkadaş ortamı, özenme, alevi ve kişisel sorunlar ve eğlence amaçlı gibi sebeplerden alışabiliyor. Kullanımda erken fark edilmesi hayat kurtarır. Her şey anne ve babada bitiyor. Çocuğunuzda fiziksel ve ruhsal değişiklikler fark etmişseniz bizlere haber verebilirsiniz” dedi.

Seminer sonrası katılımcılara proje ile ilgili el broşürü dağıtımı yapılarak anne ve babalara çocukları ile ilgilenmeleri, çocuklarının davranışlarındaki değişimleri gözlemlemeleri ve arkadaş çevrelerini iyi tanımaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

Programa İlçe Milli Eğitim Müdür İbrahim Önal, İlçe Jandarma Komutanı J.Kıdemli Başçavuş Mustafa Sönmez, Yeşilay Konya Şube Başkanı Dr. Zeliha Üstün Argon, Yeşilay Karapınar Şube Başkanı Erhan Uysal ile anneler katıldı.

Mithat KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Megasaray 3 yıl daha resmi turizm partneri
Megasaray 3 yıl daha resmi turizm partneri