CityAir Projesi Konya’da tanıtıldı

CityAir Projesi Konya'da tanıtıldı

Temiz hava temasıyla Konya'da gerçekleştirilen CityAir Projesi tanıtım programında hava kirliliği ve hareketsiz yaşama dikkat çekildi

20 Eylül 2019 - 11:27

Şehirlerdeki hava kalitesinin artırılmasına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CityAir Projesi, Konya'da düzenlenen törenle tanıtıldı. Programda protokol üyeleri "Temiz Hava" temalı yürüyüş ve bisiklet turu etkinliğine katıldı.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, şehirlerdeki hava kalitesinin artırılmasına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen CityAir Projesi'nin Mevlana Meydanı'nda düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı.

Etkinlikte konuşan Berger, böyle bir programın düzenlenmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, "Eylül ayında Avrupa'da ve Türkiye'de hem çevreyi korumak ve iyileştirmek hem de kendi hayatlarımızı daha iyi hale getirmek için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinlikler çerçevesinde iklimi korumaya, en azından iklimin daha da kötüye gitmesini engellemeye çalışıyoruz. Aynı zamanda hareketliliği de teşvik ediyoruz. Yani hem vatandaşlar hem ekonomi hem de çevre için hareketliliği teşvik ediyoruz. Örneğin 26 Eylül itibarıyla Avrupa'nın her yerinde bir şeyi başarmaya çalışacağız. Bir taraftan çok zor ama gerekli bir şey. Bu şey de yolda sıfır ölümün olduğu bir gün yaşamaktır. CityAir projesiyle soluduğumuz havanın çok daha kaliteli olması, daha iyileştirilebilir olmasına destek veriyoruz" dedi.

Avrupa Hareketlilik Haftası'nın bu yılki temasının yürüyüş ve bisiklet kullanımının artırılması olduğunu ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mehrali Ecer de Konya'nın bu alanda Türkiye'nin öncü şehirlerinden olduğunu kaydetti. Ecer, çevre dostu ulaşımın gün geçtikçe önem kazandığını, trafik kaynaklı hava kirliliğiyle mücadelede için toplu taşıma araçlarının kullanımı, kısa mesafelerde yürüyüş ve bisiklet kullanımının artırılması gerektiğini dile getirdi.

Ankara - Konya şehirlerarası bisiklet yolculuğu yapan sporcuların İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi önünde protokol tarafından karşılanması ve akabinde Mevlana Meydanı’na kadar yürüyüşle başlayan programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, dünya genelinde yapılan etkinliklere Konya’dan katılımın yoğun olmasından son derece memnun olduklarını ifade etti.

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, bisikletin sadece bir spor aracı olmadığını vurgulayarak, “Bisiklet bir ulaşım aracıdır. Bisiklet aynı zamanda temiz hava ve otopark probleminin olmaması demektir. Bisiklet sağlık demektir. Dolayısıyla benim için bisiklet bir hayat tarzı, bir felsefe demektir” diye konuştu.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak da insan hayatının her alanına giren teknolojinin insana çok büyük faydaları olmasının yanında hayat standartlarının da aşağı inmesine sebep olduğunu söyledi. Vali Toprak, “Uzaktan kumandayla televizyonu açıyoruz, kapatıyoruz. İşe giderken arabaya biniyor, annemizi veya çocuğumuzu bırakıyoruz. Devamlı hazır araçlarla hareketsiz hayat sürdürmeye kendimizi alıştırmışız. Bu bize farkında olmadan büyük zararlar veriyor. Hayatın devam edebilmesi için pedalın dönmesi, bizim hareket etmemiz lazım. Hareket olmadığı zaman öncelikle büyük bir kayba uğruyoruz” dedi.

Etkinlikler çerçevesinde hafta boyunca Mevlana Meydanı'na kurulacak stantlarda elektrikli otobüslerin, bisiklet kullanımını özendirici faaliyetlerin tanıtımı, akıllı şehir ve ulaşım imkanlarının sunumu yapılacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'da tempo giderek artıyor
Konyaspor'da tempo giderek artıyor
Test sayısı 70 bini aştı
Test sayısı 70 bini aştı