Çıplak “sema” ayinine genelge geliyor

Çıplak “sema” ayinine genelge geliyor

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yarar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın aslına uygun olmayan sema törenlerine yönelik hazırladığı genelgenin tamamlandığını kaydetti

16 Eylül 2021 - 17:24

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi” programı kapsamında düzenlediği gala gecesinde erkek dansçının yarı çıplak vaziyette sema ayini yapmasına tepkiler çığ gibi büyürken, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüsettar Yarar, konu ile ilgili daha önceki olumsuzluklardan da yola çıkarak yaptıkları çalıştay ışığında bakanlığın hazırladığı genelgenin tamamlandığını söyledi.

Yarar, 18. Uluslararası Mistik Müzik Festivali’nin basın tanıtımında, KONYAOLAY Genel Yayın Yönetmeni Yadigâr Güneş’in İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen çıplak sema gösterisi ile ilgili sorusunu cevaplandırdı. Yarar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın daha önce de düğün, sünnet, açılış gibi organizasyonlarda ruhuna uygun olmayan şekillerde icra edilen sema gösterilerinin önüne geçilmesine yönelik kalıcı bir çözüm getirilip getirilmeyeceği yönündeki soruyu şu şekilde cevaplandırdı:

“Konya’da ve Konya dışında aslına ve ruhuna uygun olmayan sema ayinlerinin artmasının ardından buna dur diyebilmek için neler yapılabileceği yönünde 2017 yılında bir çalıştay düzenledik. Gerek Konya'da, gerekse Konya dışında veya yurt dışında sema programı yapılırken fiziki olarak nelere dikkat edilmeli, sema programı icra edilecek saz heyeti veya semazen gruplarının nasıl bir vaziyette bulunmaları gerektiğine dair yaptığımız çalıştaydan sonra aldığımız kararlar doğrultusunda genelge hazırlanmak üzere raporumuzu, Bakanlığımıza takdim etmiştik. Daha dün Bakan Yardımcımız ile görüşmelerimizi yaptık. İnşallah genelgenin çıkarılması sağlanacak. Bizim o genelgedeki kanaatimiz şuydu; 1-sema programları kendi ruhuna özgün olan yerlerde yapılmalı. Zira UNESCO Konya'ya bu programın muhafaza edilmesini önerirken, asıl kimliğinin muhafaza edilmesini, dejenere edilmeden orijinal kimliği neyse ona göre yapılmasını takip etmek üzere yetki ve görev vermiştir. Semanın gelenekselinde bahse konu tarzda semazenin yer almadığını, almayacağını buradaki herkes bilir. 2-Semanın yapılabilmesi için semazenlerin faaliyette bulunabilecekleri alanın rahat olması lazım. 3-Sünnet düğününden veya açılışa veya bir başka etkinliğe kadar semanın kendi ruhuna oturmayan alanlarda yapılmasının da doğru olmadığını başından beri söylüyoruz. İnşallah bakanlığımız bu hususta genelge hazırlığını tamamlamıştır. En kısa zamanda hayata geçecek diye ümit ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları anlatıldı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları...