CHP’li Şener’den Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi

CHP'li Şener'den Bakan Pakdemirli'ye soru önergesi

CHP Konya Milletvekili Şener, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'ye verdiği soru önergesi ile çiftçilerin kredi desteğine yönelik sorunlarını gündeme getirdi

24 Ocak 2020 - 15:00

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, TBMM kürsüsünden, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırmak üzere çiftçilerin sorunlarına yönelik soru önergesi verdi.

Milletvekili Şener, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle verdiği önergede, “Çiftçilerimiz ekonomik krizin etkisiyle borçlarını ödeyememekte ve bu nedenle Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden ve bankalardan üretimlerinin devam etmesi için bu kredileri almak zorundadırlar. Bu bağlamda; çiftçilerin bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldıkları toplam kredi miktarı ve finans kurumları itibariyle dağılımı nedir? Çiftçilerimizin bugüne kadar bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden aldıkları kredilerin ne kadarı icraya intikal etmiştir, borç tahsili yüzdesi nedir? Hükümetiniz veya bakanlığınızca çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılması veya ertelenmesi konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise soru önergesine şu cevabı verdi:

“Tarımsal kredilerin kullandırılmasına ilişkin işlemler ve istatistiki bilgiler, kredi kullandıran banka veya ilgili kurumların kendi mevzuat ve düzenlemeleri çerçevesinde yürütülmekte olup, Bakanlığımızın bir müdahalesi bulunmamaktadır. Ancak, başta sübvansiyonlu krediler olmak üzere uygun kredi kullandırımı ve üreticilerin sorunlarının çözümüne yönelik yapılan çalışmalara, Bakanlığımızca gerekli katkı ve destek sağlanmaktadır. Konuya ilişkin Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğü’nden alınan cevabi bilgiler aşağıda yer almaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri ortakları tarafından 2019 yılı Aralık ayı sonu itibariyle kullanılan toplam kredi miktarı 6.926.124.438,05 TL’dir. 2019 yılı Aralık ayı sonu itibariyle tahsilat oranı 93,89’dur. Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi-yapılandırılması yürürlüğe konulan Kanun ve-veya Kararnamelerle doğrultusunda yapılmaktadır. Konuya ilişkin Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nden alınan cevabi bilgiler aşağıda yer almaktadır. Ziraat Bankasınca kullandırılan kredilere ilişkin bilgiler, üçer aylık dönemlere Kamuyu Aydınlatma Platformu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Ziraat Bankası internet sitesinde kamuya açıklanan bağımsız denetim raporunda yer almakta olup, anılan bilgilere bu adresten ulaşılabilmektedir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca: Tünelin ucu göründü
Bakan Koca: Tünelin ucu göründü
Beyşehir'de kent estetiğini bozan binalara yıkım kararı
Beyşehir'de kent estetiğini bozan binalara yıkım kararı