CHP’li Salıcı, Konyalı sanayicinin sorunlarını dinledi

CHP'li Salıcı, Konyalı sanayicinin sorunlarını dinledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Konya'da sanayici ve iş insanlarını ziyaret ederek, Konya’nın üretimde ve tarımda önemli bir şehir olduğunu söyledi

23 Ekim 2020 - 12:27

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Konya'ya gelerek bir dizi ziyarette bulundu.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Konya İl Başkanı Barış Bektaş, Konya İl Başkanvekili Bekir Yaman ve Selçuklu İlçe Başkanı Ali Naci Çobanoğlu ile birlikte Konya’daki STK’ları, sanayici ve işadamlarını ziyaret eden Salıcı, ekonomi ve pandemi sürecinde yaşanan sorunlar hakkında bilgi aldı.

CHP’li heyet ziyaretler çerçevesinde ASKON Konya Şubesi Başkanı Atilla Sinacı ve yönetim kurulu üyeleriyle MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Ömer Faruk Okka ve yönetim kurulu üyelerini de ziyaret etti.

PANDEMİDEN ETKİLENEN SEKTÖRLER TEŞVİK VE DESTEK BEKLİYOR

CHP’nin ziyaretinden memnun kaldıklarını belirten ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, “Bizler ülkemiz için üretip, çalışmak zorundayız. Ciddi anlamda da ihraç yapmaktayız. Suudi Arabistan’ın Türk mallarına yönelik yaptığı boykotu yanlış buluyoruz. Mal geçişlerini yavaşlatıyor. Bizler iş insanıyız. Ticaret ve ihracat yapmalıyız. Siyasetle ilişkimiz dengelidir. Sorunlarımızı iktidara ileterek, çözüm noktasında istişare ediyoruz. Bu sayede birçok sorunumuz çözüldü. Ancak pandemide hizmet sektörü olumsuz etkilendi. Devlet destekleri artarsa ekonomi hareketlenir" dedi.

Sanayi şehri olan Konya'da pandemi döneminde üretimin durmadığını, üretim devam ettiği için de ihracatta ciddi artışlar kaydedildiğini dile getiren MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka da hizmet ve tekstil sektörünün zor durumda olduğunu ifade etti. Ekonominin düzlüğe çıkması ve daha çok katma değerli ürünler üretmek için teşvike ve yeterli desteğe ihtiyaç olduğunu dile getiren Okka, "Bugüne kadar iyi şekilde geldik. KOBİ’lerin finans sıkıntıları var. Bankalar kredide ağır teminat istiyor. Bu teminatların hafifletilmesi gerekiyor. Finans sıkıntısının giderilmesi oldukça önemlidir” diye konuştu.    

KONYA, ÜRETİM VE TARIMDA ÖNEMLİ BİR ŞEHİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Konya’da iki süren ziyaretlerinde Konya’nın üretim ve tarım girdileri açısından önemli bir şehir olduğunu gördüklerini kaydetti. Salıcı, Konya ziyaretlerini şöyle özetledi:

"Konyalı iş insanları ve sanayicileriyle buluşarak sorunları hakkında bilgi edindik. Ekonomide ve dış ilişkilerde ayrı bir politika izlenmemelidir. İdeolojik davranılamaz. Ülkemizin çıkarları yönünde bir politika takip edilmelidir. Ülkemiz ve halkımız kazanmalı anlayışı olmalıdır. Önceki hükümetler dönemine göre ülkemizin itibarı iyi değildir. Ülkemizin itibarını yükseltmemiz gerekiyor. Suudi Arabistan’ın Türk mallarına karşı yapmış olduğu boykot yanlıştır. Doların yükselişi iyi değildir. Genel anlamıyla piyasayı olumsuz etkiliyor. Umarım ekonominin genel gidişatı ve pandemi sürecindeki sorunları iktidar çözer. Ülkemiz rahatlar. Konya’nın pandemi sürecinden ağır hasar gören bir il olmadığını gördük. Ancak pandemiden etkilenen sektörlere acil destek ve teşvikler verilmelidir. İş dünyasının beklentisi bu yöndedir. Bizleri kabul eden Konyalı sanayici ve işadamlarıyla birlikte STK temsilcilerine de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SUUDİ ARABİSTAN'IN TÜRK MALLARINA KARŞI YAPTIĞI BOYOT YANLIŞTIR

Suudi Arabistan’ın Türk mallarına karşı yaptığı boykotu değerlendiren CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener de bu boykotun anlaşılır bir yanı olmadığını söyledi. Suudi Arabistan'ın bu yanlış tutumunun farkına varıp boykottan bir an önce vazgeçmesini isteyen Şener, ekonominin kötüye gittiğini, pandemi sürecinde esnafların ve vatandaşların sıkıntılarının çözümü için iş dünyasına destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM TÜRKİYE'NİN SORUNLARINI ÇÖZECEKTİR

Ülkemizdeki sistemle meclisteki milletvekilleriyle bakanların bağının kesildiğini savunan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş da "Hâlbuki parlamenter sistemde bakanlar da milletvekillerinden seçilirdi. Şimdi ise dışarıdan atanıyor. Ülke sorunları mecliste ele alınmadığı için çözülemiyor. Bu sorundan kurtulmak için güçlendirilmiş bir parlamenter yapısına geçilmelidir. Bu sayede bakanlar da hesap verebilir. Ülkemizin sorunlarının çözümü hızlanır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını çözmek için geliyoruz”
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını...