CHP’li heyetten turizm acentelerine destek ziyareti

CHP'li heyetten turizm acentelerine destek ziyareti

CHP Konya İl Başkanı Bektaş ve CHP Konya Milletvekili Şener, turizm sektörünün sorunlarını dinleyerek, çözüm noktasında sorunların takipçisi olacaklarını söyledi

25 Eylül 2020 - 12:37

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ve CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, TÜRSAB Konya Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Özdal Karahan ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek, Konya turizmi ve seyahat acentelerinin sorunları hakkında bilgi aldı.

CHP’nin ziyaretinden memnuniyetini dile getiren Karahan, “50 yıldır değiştirilmemiş bir Turizm ve Seyahat Acenteleri yasamız var. İki yıl önce Turizm Seyahat Acenteleri için bir yasa tasarısı hazırlanarak Turizm Bakanlığına verilmişti. Hala bakanlıkta bekletiliyor. Bu yasa tasarısının içeriği mevcut turizm ve seyahat acenteleri yasasının güncellenmesi ve daha aktif hale getirilmesinden oluşuyor. Bu durumu anlamakta zorlanıyoruz. Pandemi sürecinde seyahat acenteleri rahat etsin diye Home Ofis olarak çalışmalarını sağlayacak talebimizi her ay dile getirmemize rağmen, bakanlık aylık olarak uzattı. Seyahat acentelerinin belgelerinin değerini yükselterek bankalarda bir karşılığı olmasını istedik, ki bunun ne kadar mantıklı olduğu şimdi pandemi sürecinde ortaya çıktı. Hem Home Ofis ve hem de belge değeriyle ilgili talebimiz yasalaşmış olsaydı bugün pek çok sorunu çözülmüş olacaktı. Kredi talep etmemize rağmen şartlarının ağır olmasından dolayı birçok meslektaşımız bu kredileri alamadı. Pandemi döneminde bakanlık yeterince bizlerle ilgilenmedi. Gelecekteki korkumuz gereken tedbirler alınmayıp, destekler verilmezse sektör olarak bitme noktasına gelebiliriz. Sizlerden talebimiz sektöre destek olmanız, sorunlarımızın takibidir” dedi.

SEYAHAT ACENTELERİ YASASININ BEKLETİLMESİ YANLIŞTIR

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Turizm Seyahat Acenteleri Yasasının bakanlıkta bekletilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, “Kendisi de bir turizmci olan Bakanın Turizm Seyahat Acenteleri yasasının güncellenmesi amacıyla hazırlanan yasa tasarısını hala bakanlıkta bekletmesi büyük bir yanlış, Kabul edilir bir durumda değildir. Pandemi sürecinde sektörün zararı tespit edilerek bir destek paketi çıkarılmalıydı. Türkiye’nin 50 milyar dolar turizm gelirine ulaşması böyle bir durumda mümkün de gözükmüyor. Umarız iktidar ve bakanlık, yaptığı yanlışlardan dönerek, sektörünüze gereken desteği verir. Bizler de sizler için yapılması gereken ne varsa yapmaya devam ederiz” diye konuştu.

BİLİM KURULUNUN BİR SÖZCÜSÜ OLMALIYDI

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, pandemi sürecinin iyi yönetilmediğinin üzerinde durarak, pandemi sürecinde bazı sektörle birlikte turizm sektörüne yeterince destek verilmediğini söyledi. Bunun en önemli sebeplerinden birisinin de Bilim Kurulu’nun bir sözcüsünün olmayışı ve sektörler hakkında yeterince bilgi sahibi olunmamasından kaynaklandığını ifade eden Bektaş, "Süreç iyi yönetilmediğinden dolayı sektörlere yeterince destekler verilmedi. Turizm ve seyahat acentelerinin hazırlanmış bir yasa tasarısının Bakanlıkta bekletilmesi kamu yönetiminin içine düştüğü durumu ortaya koymaktadır. Umarım bakanlık bu yanlıştan dönerek ilgili yasa tasarısını Meclis'e gönderir. Sorunlarınızın çözümünü takip edeceğiz” ifadelerini kullandı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NEÜ'den Fransa'ya kınama
NEÜ'den Fransa'ya kınama
Büyükşehir'den İzmir'e arama kurtarma desteği
Büyükşehir'den İzmir'e arama kurtarma desteği