CHP Kadın Kolları Kongresinde Kadınlar Günü mesajı

CHP Kadın Kolları Kongresinde Kadınlar Günü mesajı

CHP Konya İl Kadın Kolları, kongresini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde gerçekleştirdi. Mevcut başkan Şerife Tunç'un yeniden seçildiği kongrede yapılan konuşmalarda Kadınlar Günü'ne yönelik mesajlar verildi

08 Mart 2020 - 22:41

CHP Konya İl Kadın Kollarının 14. Kongresinde Şerife Tunç yeniden başkan seçildi.

Kongrede konuşan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, “Ülkemizde kadın olmanın zorluğunu her yerde yaşıyoruz. Haklarımıza sahip çıkarak umut içinde olmalıyız. Hayatın her kademesinde temsil noktasında yerimizi alacağız. Bunun mücadelesini erkek kardeşlerimizle birlikte yapacağız. Böylece kadın dayanışmasında güçlü oluruz. Anayasada kadın ve erkek eşittir. Devlet de bunu sağlamada yükümlüdür. Oysa iktidar kadını eve hapsetmek istiyor. Bunun karşısında kadınlar olarak birlikte mücadele edeceğiz. Kadın ve erkek eşitliğini birlikte sağlayacağız. Bu ülkenin kadın gücüne ve birlikteliğine ihtiyaç var. Temsil noktasında yüzde 50 kadın olmak zorundadır. Bu duygularımla kongremiz hayırlı olsun” dedi.

Kadının eşit haklara sahip olduğunu topluma yansıtmak gerektiğine işaret eden CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Zehra Eriç de kadın ve çocuk istismarlarının önüne geçilmesinin ve siyasette kadın adayları çıkarıp, bunların etrafından kenetlenmenin önemine dikkat çekti.

KADIN VE ERKEK EŞİTLİĞİNDE SORUN VAR

CHP Konya Milletvekili Adüllatif Şener ise iktidar olma mücadelesinde kadınlara ihtiyaç olduğuna değindiği konuşmasında, “Ekonomide, sağlıkta, eğitim ve hayatla ilgili her şeydeki sorunlar kadın ve erkeğin sorunudur. Kadınlar ikincil sınıf vatandaş olarak görülüyor. 20. Yüzyılda da bu sorun hala vardır. Ülkemizde kadın haklarının verilmesi Cumhuriyetin kurulmasıyla sağlanmıştır. 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Kadınlarımıza verilen bu hak Atatürk’ün vizyonunu ve kadına verdiği değeri gösteriyor.  Kadınlarımız kavuştuğu haklarına hep CHP iktidarları sayesinde elde etmişlerdir. Aydınlanmanın partisi olan CHP bu konuda hep ileri bir adım atmıştır. Bundan da bütün kesimler faydalanmıştır. Türkiye’nin CHP ve CHP iktidarına ihtiyacı vardır. İktidar olma mücadelesini kadınlarımızla birlikte yürüteceğiz. Kongremizin hayırlı olmasını dilerken, seçilecek olanlara başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

KADIN HAKLARI MÜCADELESİ BİLİMSEL VE AKILCI OLMALIDIR

Kadın haklarının cinsiyetçi yaklaşımla elde edilemeyeceğini ifade eden CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ise şu görüşlere yer verdi:

“Ülkemizde kadın ve kadın hakları mücadelesi bilimsel ve akılcıl olmalıdır. Ancak o zaman başarı elde edilir. Cinsiyetçi bir anlayışla kadın hakları elde edilemez. Cumhuriyet aslında bir kadın devrimidir. Demokrasinin ve medeniyetin ölçüsü bu mücadeleden geçmektedir. Kadın ve erkek eşit haklara sahip olmalıdır. Karşı devrim kutsal annelik duygusuyla aldatıp, kadın haklarını zayıflatmak istiyor. Bununla ilgilide yasal düzenlemeler yapıyor. Bunun önüne geçmek için partimiz CHP iktidar olmak zorundadır. Bunun içinde iktidar mücadelesini kadın ve erkekler olarak birlikte yaparak partimizin iktidarını sağlayacağız. Kongremizin hayırlı olmasını diliyorum.”

CHP YDK Üyesi Gülsüm Filorinalı da “Bu topraklarda kadın olmak, siyasetçi olmak ve kadın hakları konusunda mücadele etmek zordur" diyerek, görüşlerini şu şekilde dile getirdi: "Her gün şehitlerimizden dolayı analarımız ağlıyor. Anadolu da asıl olan anadır. Bugün kadınlarımız hayatta kalma mücadelesi veriyor. Önderimiz Atatürk, kadınlarımızın meslek sahibi olmasının yanında, seçme ve seçilme hakkını kazandırdı. Kadın ve erkek eşit haklara sahip olursa o toplum ahenk içinde huzurlu ve mutlu olur. Bunun içinde hep birlikte mücadele edeceğiz.  Bu mücadeleye de erkeklerimizde katkı vermelidir. Kongremiz hayırlı olsun.”

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, “Kadınlarımızın haklarının kazanılması noktasında Türkiye’nin birleştirici gücü olan partimiz CHP’nin iktidarını birlikte sağlayacağız. Kadın ve erkek eşitliğinin sağlanması adına mücadelemizi sürdüreceğiz. Her gün bir kız kardeşimiz öldürülürken, çocuklarımızda istismara uğrarken, bunun önüne geçme mücadelesini yine birlikte vereceğiz. Kadın kollarımızın çalışmasında bize destek veren il başkanımız Barış Bektaş ve Milletvekilimiz Abdüllatif Şener’e ve kongremize katıldığınız için herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.Başkanlık için tek adayın seçimde CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanlığına Şerife Tunç yeniden seçildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti