CHP Ekonomi Masası, Konya ekonomisini değerlendirdi

CHP Ekonomi Masası, Konya ekonomisini değerlendirdi

Konyalı iş adamlarıyla ekonomiyi görüşmek üzere CHP Ekonomi Masası ile birlikte Konya'ya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ekonominin kötü gidişatının siyasi ahlak yasası ile düzeleceğini savundu

24 Haziran 2021 - 13:19

CHP Ekonomi Masası, Konya iş dünyasıyla fikir alışıverişinde bulunmak üzere Konya'ya geldi. Ekonominin genel seyrinin ele alındığı toplantıda Ekonomi Masası Heyeti Başkanı Faik Öztrak, ekonominin iyi olmadığı gibi rotadan çıktığını, bunun sonucunda da giderek fakirleştiğimizi söyledi.

Ekonomi Masası Heyeti Başkanı, CHP Parti Sözcüsü, Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP 24. Dönem İzmir Milletvekili Aşkın Türeli, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, İzmir Milletvekili Bedri Serter ve Uşak Milletvekili Özkan Yalım'dan oluşan CHP Ekonomi Masası, Konya ekonomisine yön veren iş adamlarının sorun ve fikirlerini dinledi.

İş dünyasıyla buluşma öncesi bir otelde basın açıklaması yapan Öztrak, “Mevcut iktidarın 17 yılda verdiği ekonomik zarar, 17 yılda düzeltilebilirse çok iyi. Konya da pandemi döneminde 71 bin kişi işsiz kalmış. En zengin ile en fakir arasındaki uçurum çok artmıştır. Net rezervlerimiz eksi 40 milyar dolar. Devlet krizinin en görünen yeri Merkez Bankası'nda yaşanan durum, özerk olmasına rağmen en çok müdahale edilen kurum. 4 yılda bir değişmesi gereken merkez bankası başkanı 4 senede 4 kere değişmiştir. Dünyanın en yüksek faizi bizde. Faizi sevmeyen bir iktidar bizi yönetmesine rağmen dolar kuru 19 Mart’ta 7 lira bugün 8 küsur liradır. Türk lirasının değer kaybı kendine yakın ülkelerinin parasının yanında, dolar karşısında en fazla değer kaybeden para oldu. Sermaye güven olmadığı için gelmiyor ve olanda kaçıyor. Hükümete sorarsanız işler iyi ama halk öyle demiyor, halk ben açım diyor. Bu ekonomide insanlar vergi ödemede zorlanıyor. Vergi barışı bunun örneğidir. Enflasyonu kontrol altında tutması gereken merkez bankalarında, iktisadi eşitlik olmadığı için enflasyonun önüne geçilemiyor. Gelir dağılımındaki eşitsizliğin sonucu sosyal dengeyi bozar ve bu da halkın sokaklara dökülmesine neden olur. Dünyadaki örnekleri mevcuttur. İyi ve eşitlikçi bir yönetim gereklidir’’ dedi.

"DÜNYA ÇAPINDA ÜLKEMİZİN GÜVENİLİRLİĞİ KALMAMIŞTIR"

Faik Öztrak, ülkemizin dünya çapında güvenirliğinin kalmadığına dikkat çekerek, ‘’Ekonomi iyi değildir. Rotadan çıkmıştır. Milli gelirimiz gerilemiştir. Bunların hepsi sonucu ülke olarak fakirleştiğimizin görüntüsü ortadadır. Ülkemizde olduğu gibi Konya da bundan nasibini almıştır.  Türkiye’de iş kayıpları salgın öncesi ve sonrası devam etmiştir. 10 milyon işsiz vardır.  Konya’daki işsiz sayıda 71 bindir. Devlet kurumlarındaki aşınma ve bürokraside yıpranma devam etmektedir. Aşıda da sıkıntılar vardır. Salgından dolayı çeşitli kesimler borç batağına girdi. Büyüme modeli iflas ettiği için Türkiye büyümedi. Dijital dönüşüm çağında, serbest ticaret dünyasında bizde derin ticaret var maalesef, bu da demokrasinin standartlarının dışında kalınca, dünya çapında ülkemizin küresel arenada güvenirliği kalmamıştır. Üç yeni ile bütün bu işler düzelir. Yeni kurum, yeni kurallar ve yeni icraatla. Siyasi ahlak yasası bir an önce çıkarılarak kaynağı belli olmayan paranın önüne geçilmelidir. Ekonomik ve sosyal konsey bir an evvel hayata geçirilmelidir. Ulusal vergi konseyi kurulmalıdır. Orta Doğu barış ve işbirliği teşkilatı kurulmalıdır. Türkiye artık borçlanarak şişmemeli, imkânları üretime aktararak büyümelidir. İnsan gücü planlanmasına önem verilmelidir. Ülkemizin kurtuluşu ve demokrasinin gelişmesi için güçlendirilmiş parlamenter sisteme, tarafsız cumhurbaşkanına, kuvvet ayrılığı ve bağımsız yargıya, seçim yasasının değişmesine ihtiyaç vardır. Türkiye borçlanarak büyümemelidir. Üretime ve döviz kazandıran ekonomi modelini oluşturulmalıdır. Biz iktidara geldiğimizde bunları hayata geçireceğiz’’ diye konuştu.

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ise, "Reel sektörün sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunmak için ekonomi masası heyetimiz Konya ya geldi. Biz CHP iktidarında ülkemizin kaynaklarını 5 yandaş müteahhide peşkeş çekmeyeceğiz. Üretimi destekleyip yanında olacak bir politika takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardın iş dünyasıyla ekonomi hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı