CHP’den "Cübbeli Yürüyüş"e destek

CHP'den "Cübbeli Yürüyüş"e destek

CHP Konya İl Başkanı Bektaş, iktidarın baroların yapısını değiştirecek düzenlemesini eleştirerek, bütün barolar tarafından Ankara'ya yapılan "Cübbeli Yürüyüş"e destek olduklarını kaydetti

21 Haziran 2020 - 18:33

İktidarın, baroların yapısını değiştirecek yasal düzenlemeden geri adım atmaması üzerine Türkiye genelinde baro başkanlarının başlattığı "Cübbeli Yürüyüşü" hakkında bir açıklama yapan CHP Konya İl Başkanı Av. Barış Bektaş, Türkiye genelinde yapılan yürüyüşü desteklediklerini söyledi.

Bektaş, iktidarın baroların yapısını değiştirecek olan düzenlemesinin yanlış ve demokrasiye uygun olmadığını belirterek, “Barolar kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları olup, bunların sayısını çoğaltmak istemek adeta taraftar kulüpleri gibi dernek haline getirmek sonucunu doğuracaktır. Her ilde siyasi görüşlere ve gruplara göre ayrı barolar kurulması baroların demokratik baskı unsuru niteliğini yok edecektir" dedi.

Kadına karşı şiddet ve benzeri olaylarda bireylerin takip etmekten çekindikleri birçok olayı takip eden baroları zayıflatmanın kutsal savunma hakkını da yaralayacağını vurgulayan Bektaş, bu nedenle Baroların Ankara’ya gerçekleştirdiği yürüyüşü adalet ve demokrasi açısından önemli bulduklarını ve desteklediklerini kaydetti.

Baroların yapısını değiştirecek olan yasal düzenlemeden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çeken Bektaş, "Demokrasiye inanan herkes gibi, kutsal savunma hakkını ve kamu kurumu niteliği ortadan kaldırılmak istenen baroları korumak için yapılan yürüyüşün yanındayız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vaka sayısı 15 bin sınırında
Koronavirüste vaka sayısı 15 bin sınırında
"Böyle giderse traktörler tarlaya giremeyecek"