Çevreci öğretmenler Meke Gölü’ne geldi

Çevreci öğretmenler Meke Gölü'ne geldi

Kocaeli'de matematik öğretmeni olan çift, Beyşehir Gölü'nden sonra geldiği Meke Gölü'nde de azalan su kaynaklarına dikkat çekti

03 Ağustos 2020 - 14:20

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde matematik öğretmeni olarak görev yapan Barış ve İpek Şen çifti, suyun önemine dikkat çekmek için bu kez de Meke Gölü'ne geldi.

'”Hepşenler Göllerde diyerek kızlarımızla 50 göle gideceğiz" diyen öğretmen çift, su konusunda insanların duyarlı olması gerektiğini vurguladı. 

Su farkındalığı, su tasarrufu konularını gündemde tutmak istediklerini dile getiren İpek Şen, 2 kızlarıyla yollarda olduklarını, amaçlarının mümkün olduğunca çok kişiye seslerini duyurmak olduğunu belirtti. Otomobille göllere ulaşıp, bisikletlerle yola devam ettiklerini dile getiren İpek Şen, "Buradan alacağımız su ve kuruyan göllerden toprakları sergileyeceğiz ve öğrencilerimizle toplumun her kesimine anlatmaya çalışacağız" dedi.

Türkiye'de azalan suyun önemine ve su kaynaklarına dikkat çekmek istediklerini, bu doğrultuda şu ana kadar 27 göl gezdiklerini ifade eden İpek Şen, şöyle devam etti:

"Suyun izinde göller projesi üretip yola çıktık. Bu proje ile göllerin etrafında bisikletle pedal çevirerek tur atıyoruz. Çünkü bazı göllerde bisiklet yolu yok. Kurumuş olanlarda ise sadece yanına yaklaşıp durumlarını gözleyebildik. Bu şekilde doğal oluşumlu 50 göle ulaşıp, onların durumlarını yerinde inceleyip, kuraklık sorununa dikkat çekmek istiyoruz. Bunun için 4 kişilik ailemiz ile yollardayız. Bunu insanlara aktarmaya çalışıyoruz. Bunların sonucunda da insanlarda farkındalık oluşturmak istiyoruz. İlerde yaşayabileceğimiz su sorununun bize zaralarını  insanlara anlatabilirsek hep birlikte el ele vererek, bu sorunun üstesinden gelip doğal kaynaklarımızı kurtarmayı istiyoruz. Gittiğimiz yerlerde çok güzel tepkiler alıyoruz. Kuruyan gölleri insanlara gösterdiğimiz zaman onlar da şaşırıyor ve üzülüyorlar. Hep birlikte farkındalık oluşturarak su sorununun üstesinden geleceğiz diye düşünüyorum. Su kullanımında evlerde bireysel olarak tasarrufa dikkat etmeliyiz. Aileler dışında bunun devlet politikası haline gelmesi gerekiyor. Vahşi sulama yönteminin bırakılması, damlama sulama sistemin yaygınlaştırılması gerekiyor. Kuyu suları ile kaynaklarımız kuruma noktasına geliyor. Bunun engellenmesi veya tedbirlerinin alınması gerekir. Bir göl kuruduktan sonra o gölü kurtarmanın bir faydası yok. Meke Gölü dünyanın nazar boncuğu. Dünyada iki örneği var. Birisi bizde. Eskiden bu gölde yüzülürmüş. Şimdi ise kurudu. Kimse gelmiyor. Göl adeta çöle dönmüş. Keşke kurutmadan önce kurtarsaydık. Yeraltı suyu çekilmiş. Yağmur suları bu güzel gölü kurtarmaya yetmez. Gezdiğimiz gördüğümüz yerleri gözlemlerimiz öğrencilerimize aktaracağız. Çevre okullarda da bilgilendirmeler yapıp, seminerler düzenleyeceğiz. Kitapçık hazırlayarak su farkındalığını, gördüklerimizi anlatmak istiyoruz. Buradan Van'a kadar devam edeceğiz. En son Van Gölü, ardından Çıldır Göllerini ziyaret edeceğiz. Yaklaşık 2 bin 500 kilometre göllerin çevresinde pedal çevireceğiz."

MİTHAT KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Basın vakfı tesisleşmeye start verdi
Basın vakfı tesisleşmeye start verdi
 Vajinada ağrının 20 nedeni
Vajinada ağrının 20 nedeni