Çatalhöyük’ün bilinirliği artırılacak

Çatalhöyük'ün bilinirliği artırılacak

Temeli Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy tarafından atılan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi'nin, dünya mirasında yer alan Çatalhöyük'ün bilinirliğini artıracağı vurgulandı

17 Ağustos 2021 - 16:49 - Güncelleme: 17 Ağustos 2021 - 19:50

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çatalhöyük'e yapılacak olan Tanıtım ve Karşılama Merkezi'nin temelini attı. Törende konuşan Ersoy, keşfedildiğinde çığır açan Çatalhöyük'te saha ve laboratuvar çalışmalarından akademik faaliyet ve yayınlara kadar yeni bir dönemi başlatacak kurumsallaşma adımlarının atıldığını söyledi.

Bazı programlara katılmak üzere Konya'ya gelen Bakan Ersoy, Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi'nin temel atma törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Çatalhöyük'ün UNESCO Dünya Miras Listesi'nde hak ettiği yeri aldığını ve Türkiye'nin ve insanlığın en önemli arkeolojik değerlerinden biri olduğunu belirten Ersoy, "Anadolu toprakları insan medeniyetinin filizlendiği, şekillendiği, yol ayrımlarında yönünü bulup yükseldiği coğrafyadır. Toprakları en görkemli imparatorlukların, en zengin kültürlerin beşiği ve bekçisi olmuş Anadolu, kat kat derinliklerinde emanetlerini muhafaza ederek onları asırların ötesine taşımıştır. Çatalhöyük, 9 bin 400 yıl önce yaşamış insanların hayat anlayışlarını, sanatlarını, inançlarını, sosyal ve kültürel yapılarını anlatan, adeta günümüze ulaşmış güçlü bir ses, bir yankıdır. 21 metrelik yüksekliğe ulaşan bir höyükte 18 yapı katı bulunmakta. Evlerin biçimleri, içerdikleri yapı malzemeleri, duvar resimleri, rölyeflerin binlerce yıl öncesindeki yaşam hakkında ipuçları veriyor. Çatalhöyük sayesinde biliyoruz ki; madenciliğin Anadolu'daki başlangıç tarihi Neolitik Dönem'e kadar inmektedir. O dönemin insanları toplayıcılık ve avcılığın yanı sıra çiftçilikle de uğraşmaktadır. Duvar resimlerinde kent planına yer veren ilk yerleşim merkezi olan Çatalhöyük bize günümüzdeki mülkiyet kavramının o dönemde başladığını göstermektedir ve pişmiş topraktan yapılmış damga mühürlerle bu gerçek belgelenmiştir. Çatalhöyük, keşfedildiğinde bir çığır açmıştır. Efes, Hattuşa, Zeugma, Truva, Arslantepe gibi paha biçilmez birer ziynet misali Türkiye'nin dört bir yanına serpilmiştir. Göbeklitepe, insanlık tarihinin sıfır noktası olarak medeniyetimize dair bilgi ve anlayışımızda yeni bir dönem başlatmıştır. Anadolu, insanlığa ve bilim çevrelerine daha nice heyecanlar ve şoklar yaşatacak. Bundan hiç şüphemiz yok" dedi.

Türkiye'nin sahip olduğu arkeolojik varlık seviyesinin ikinci bir ülkede bulunmadığına değinen Bakan Ersoy, Türkiye'yi kültür ve turizm alanında yeni bir seviyeye çıkarmak için çalıştıklarını ifade ederek, "Ören yerlerimizde ve müzelerimizde bilgiyi estetik ve zarafetle iç içe, teknolojiyi en doğru şekilde kullanarak, doyurucu ve akılda kalıcı şekilde insanlara sunma gayretimizin arkasında bu amaç bulunmaktadır. Temelini atmakta olduğumuz bu proje de aynı amaca hizmet edecek, dünya mirası olan Çatalhöyük'ün bilinirliğine, temsil ettiği tarih, medeniyet ve kültür döneminin doğru öğrenilmesine katkı sunacaktır" diye konuştu.

Tarım ve sanayide ülkemizin en önde gelen şehirlerinden biri olan Konya'yı turizm şehri yapmak için de büyük çaba sarfettiklerini dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da bu konuda yaptıkları çalışmalara destek veren Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'a teşekkür etti.

Dünyada tarımın yapılmaya başlandığı, ilk defa ateşin kullanıldığı, yerleşik hayatın ilk izlerinin görüldüğü bir yer olarak bilinen Çatalhöyük'ün, yemek kültürünün ilk defa başladığı, vahşi hayvanlara karşı ortak savunmanın yapıldığı ilk bölge olarak da kabul edildiğini kaydeden Altay, şöyle devam etti:

“Konya’mızın tarım üretiminin merkezinde yer almasının temeli de Çatalhöyük’e dayanmaktadır. Konya’nın şehircilikte öncü ve rol model olmasının, tarımda üretimin merkezinde yer almasının temeli de Çatalhöyük’e dayanmaktadır. Bu kapsamda Çatalhöyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmasının ardından küresel çapta daha da özel bir bölgeye dönüştü. Tarihi ve arkeolojik bakımdan evrensel bir değer taşıyan bölge, turistik açıdan da önem arz ediyor. Arkeolojik araştırmaların merkezi konumuna gelen Çatalhöyük her yıl ülkemizden ve dünyanın her yerinden gelen binlerce tarihçi, araştırmacı ve turist için önemli bir çekim merkezi konumunda bulunuyor. Bizler de Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarıyla dünyanın en önemli merkezlerinden olan Çatalhöyük’ün daha fazla tanınması ve gelen ziyaretçilerin daha güzel bir ortamda karşılanması için kolları sıvadık. Tanıtım ve Karşılama Merkezimizin uygulanacağı alan için 26 bin 439 metrekare Belediyemiz tarafından kamulaştırıldı. Çatalhüyük, UNESCO Dünya Miras Listesi’nden tescilli olduğu için alana yönelik hazırlanacak yatırım projelerinin öncesinde Kültürel Miras Etki Değerlendirme Raporu hazırlanarak Kültür ve Turizm Bakanlığımıza sunuldu. Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezimiz 28 bin 500 metrekare özel proje alanı olarak inşa edilecek. Kapalı ve açık alanlar, otobüs parkları ve araç parklarının bulunacağı merkez, toplam 43 milyon 556 bin liraya mal olacak. Proje tamamlandığında hem Çatalhöyük’ün tanıtımına hem de bölgemizde turizmin gelişimine büyük katkı sağlayacak. Buraya yapılacak yatırımlar için MEVKA’dan da 12 milyon 900 bin lira destek alındı. Destekleri için Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a ve MEVKA Genel Sekreterimiz Sayın İhsan Bostancı’ya çok teşekkür ederim."

Törene, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya milletvekilleri Tahir Akyürek, Ziya Altunyaldız, Kütür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, Çatalhöyük Neolitik Kenti Kazı Başkanı Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan ve protokol üyeleri katıldı.

Konuşmaların ardından Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi'nin temeli atıldı ve katılımcılar, kazı alanında incelemelerde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Son 24 saatte 207 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
Son 24 saatte 207 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti