Çatalhöyük’teki kazı çalışmaları masaya yatırıldı

Çatalhöyük'teki kazı çalışmaları masaya yatırıldı

Akşehir'de düzenlenen Çatalhöyük İzleme Kurulu toplantısında Çatalhöyük'te sürdürülen kazı çalışmaları değerlendirildi

24 Aralık 2020 - 22:00

Çatalhöyük İzleme Kurulu toplantısı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katılımıyla Konya’da gerçekleştirildi. 

Akşehir Kaymakamlığında düzenlenen toplantıya, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Orhan Erdem, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı İsmail Karaman, Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri İhsan Bostancı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Çatalhöyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Umut Türkcan ve Çatalhöyük Alan Başkanı Ömer Faruk Türkan katıldı.

İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yeri olarak kabul edilen Çatalhöyük, insanlığın gelişiminde önemli bir evre olan yerleşik toplumsal hayata geçişle birlikte, tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere tanıklık ediyor. Toplantıda, Çatalhöyük Neolitik Kentinde sürdürülen kazı çalışmaları değerlendirilerek, çalışmaların etkin ve koordineli yürütülmesi yönünde alınacak tedbirler görüşüldü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret