Çanakkale şehitleri unutulmadı

Çanakkale şehitleri unutulmadı

Kahraman Mehmetçiğin Çanakkale'de 106 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı Çanakkale Geçilmez Destanı, gurur ve onurla anılıyor

17 Mart 2021 - 12:47 - Güncelleme: 17 Mart 2021 - 14:43

Konyalı yöneticiler, Çanakkale Zaferinin 106. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü öncesinde anma mesajı yayınladı. Çanakkale Zaferi'nin Türk milletinin dirilişi olduğu vurgulanan mesajlarda, bu savaş ile milletimizin esaret altında yaşamayacağını ispatladığı ifade edildi.

ALTAY: ÇANAKKALE MİLLETİMİZİN DİRİLİŞ RUHUDUR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çanakkale Zaferi’nin 106. yılı ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, vatan için şehit olan kahramanlarımızı ve gazilerimizi rahmetle, saygıyla yâd etti.

Başkan Altay’ın mesajı şöyle:

“Şanlı tarihinde zulme hiçbir zaman boyun eğmeyen kahraman ecdadımız, Çanakkale’de esaretin, işgalin önünde durmuş, göğsünü düşmanın zulmüne siper etmiştir.

Dönemin en güçlü devletlerinin orduları; ezanımızı susturmak, bayrağımızı indirmek için geldikleri Çanakkale’de, milletimizin cansiperane mücadelesi karşısında aciz kalmış ve kaybetmiştir. Tüm dünya, şehadet şerbetini içmek için can atan ve bağımsızlığı uğruna her şeyini feda eden bir milletin karşısında hiçbir gücün başarılı olmayacağını anlamıştır.

Vatan uğruna kurban olsun diyerek evlatlarını kınalayan, her türlü yokluk baş göstermişken varını yoğunu cepheye gönderen milletimizin fedakârlığı ebediyen hatırlanacaktır. Henüz on beşinde, ömürlerinin baharında gençlerimizin ‘vatan namustur’ diyerek cepheye koşmaları sonsuza kadar zihinlerimizin başköşesinde yerini koruyacaktır.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ‘Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi. Bedrin arslanları ancak bu kadar şanlı idi” diyerek aktardığı aziz milletimiz, Çanakkale’de can vermiş, kan vermiş ama düşmana bir karış toprak vermemiştir. Düşman çaresiz geri çekilmiş giderken ‘Çanakkale Geçilmez’ görüşü tüm dünyada hâkim olmuştur.

Çanakkale ruhu bir milletin diriliş ruhudur. Ecdadımız bu ruh ve şuurla tüm dünyaya, Türk milletine pranga vurulamayacağını yeniden göstermiştir. Bizler de Çanakkale ruhunu daima kalbimizde yaşatıyor; yeni nesillerimize bu ruh ve şuuru aktarmayı vazife olarak görüyoruz.

İstiklali için mücadele eden, destan yazan ecdadımız, bugün ülkemizin yarınları adına yapılan her hizmette, bizlere ilham oluyor, cesaret ve güç veriyor. Onların emanet bıraktığı bu mukaddes topraklar için yılmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.

İnanç, azim ve yiğitlikle örülmüş şanlı zaferin 106. yıl dönümünü gururla andığımız bu günde Çanakkale şehitlerimizi ve gazilerimize rahmetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

“ECDADIMIZI VE CENNETMEKAN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM”          

Çanakale Zaferi’nin, milletimizin bekası için gözlerini kırpmadan şehadete koşan ecdadımızın büyük kahramanlıklarla yazdığı şanlı bir destan olduğunu belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Yedi düvele haddini bildirip hayal kırıklığı yaşatan, zamanın en güçlü ordularını dize getiren, yüce milletimizi bu güzel vatandan koparmak isteyenleri bir kez daha hayal kırıklığına uğratan ecdadımızı ve cennetmekan şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında ayrıca şu görüşlere yer verdi: “Bu kutlu zafer, tarihi şanlı zaferlerle dolu yüce milletimizin yeniden doğuşunun adeta işaret fişeği olmuştur. 18 Mart, millet olarak vatanımıza, özgürlüğümüze, kutsal değerlerimize bağlılığımızın tüm dünyaya yeniden ilanının günüdür. Torunları olmaktan gurur duyduğumuz şanlı ecdadımız, bir insanın vatanı, milleti, inancı ve imanı için ne büyük fedakarlıklar yapabileceğini, dayanışma, birlik ve beraberliğin nasıl bu denli güçlü tesis edilebileceğini kanlarıyla ve canlarıyla insanlık tarihine yazmışlardır. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Onların Çanakkale’de yaktıkları bu ateş, Kurtuluş Savaşı’nda harlanarak Cumhuriyetimizin inşasında ve hatta bugün de yolumuzu aydınlatmaya devama ediyor... Şerefle yazılan bu tarihe sahip çıkmak ve geleceğe aktarmak en büyük onurumuzdur.

Biz bugün Büyük Türkiye’yi bu büyük fedakarlıkların üzerine inşa ediyoruz. Çanakkale Şehitleri’nin torunları olarak, kahraman ecdadımızın mirasına layıkıyla sahip çıkmak adına aynı ruh ve kararlılıkla milletimize hizmetkarlık etmeye devam ediyoruz. Bu sorumluluk bizler için en büyük şereftir. Cenab-ı Hak bizleri hem onlara hem de hemşehrilerimize layık olmayı nasip etsin.

Tüm bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatanı bize emanet bırakan tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun…“

KARATAY BELEDİYE BAŞKANI HASAN KILCA’DAN 18 MART MESAJI

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Çanakkale’nin, annelerin gencecik evlatlarının başlarını kınalayıp ‘vatana kurban olasın’ diyerek düğüne gider gibi gönderildiği er meydanı olduğuna vurgu yapan Başkan Kılca, “Çanakkale ruhu zamandan, mekândan müstesnadır. Çanakkale ruhu, birlik ve beraberlik ruhudur. Şanlı ecdadımızın bu fedakârlığı karşısında bugün bizlere düşen, bu toprakların kıymetini daha fazla bilmek, bunun önemini evlatlarımıza aktarmak ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkmaktır” dedi.

Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünü millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla bir kez daha idrak ettiklerini belirten Başkan Hasan Kılca’nın mesajı şöyle: “Annelerin gencecik evlatlarının başlarını kınalayıp “vatana kurban olasın” diyerek düğüne gider gibi gönderildiği er meydanıdır Çanakkale. Bir devrin batıp bir devrin başladığı; kan deryasında asırlık destanın yazıldığı yerdir Çanakkale. Çanakkale, iki denizi birbirine bağlarken düşman tarafından kolay lokma sanılıp aksine küfrün küllerinin kaldığı yerdir. Çanakkale, bedenlerin değil ruhların çarpışarak; etin, kemiğin kurşunu tesirsiz kıldığı yerdir.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un; ‘Top tüfekten daha sık, gülle yağan mermiler, Kahraman orduyu seyret ki bu tehdide güler. Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmından, Alınır kal’a mı göğsündeki kat kat iman?’ diyerek iman gücünün küfrün tüm mühimmatları karşısında nasıl en tesirli silah olduğunu gözler önüne seriyor. Çanakkale’de verilen mücadele, varlık ve beka mücadelesiydi. Ordularımızı güçsüz zannedenler, gücün inançla geldiğini unuttular. Gücün ve hâkimiyetin geliştirdikleri savunma sistemlerinden olduğuna inananlar, ruhumuza işlemiş heyecanı ve serden geçsek yardan/vatandan geçmeyeceğimizi unuttular. Bu bakımdan Çanakkale Savaşı’ndan galibiyetle çıkacaklarını sananlar, evlerine hezimetle döndüler. Çanakkale’de yaşadıkları ağır mağlubiyeti de dönerken beraberlerinde götürmek zorunda kaldılar.

Vatanımızın birlik ve bütünlüğünün “Allah’u Ekber” nidalarıyla perçinleştiği ölümün öldürüldüğü gündür o gün. 13’nde, 15’ndeki kınalı kuzular, arkalarına bakmayı dahi düşünmeden çıktılar yola. Can verdiler, can koydular devleri devirip devleştiler ve bu şanlı zaferi kanlarıyla yazdılar. Evet, belki Çanakkale’de ağır kayıplar verdik, nice evlatlar babasız, nice kadınlar dul kaldı ama o alnı pak ecdat sayesinde  “vatan sağ” oldu. Elbette, Çanakkale Zaferi’nin dünya siyasetinde de önemli sonuçlar doğurduğunun altını da çizmek gerekiyor. Zira düşman güçlerinin Çanakkale Savaşı ile ilgili “Çanakkale’de Türklerle değil; Tanrı ile savaştık ve kaybettik” sözleri, savaşın boyutunun ve direnişin gücünün daha iyi anlaşılması bakımından son derece önemlidir.

Şanlı ecdadımızın bu fedakârlığı karşısında bugün bizlere düşen, bu toprakların kıymetini daha fazla bilmek, bunun önemini evlatlarımıza aktarmak ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkmaktır. Çünkü Çanakkale ruhu zamandan, mekândan müstesnadır. Çanakkale ruhu, birlik ve beraberlik ruhudur. Aziz şehitlerimizin ruhu şad, makamları ali olsun.

Bu yıl, dünya tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünü yaşamanın verdiği gurur ve onurunu yaşıyoruz. Vatanı ve geleceği için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan milletimiz, tarih boyunca gurur kaynağı olan büyük zaferlere imza atarak canı pahasına verdiği mücadelesiyle başka milletlere de emsal olmuştur. Her biri kahramanlarımız olan ecdadımız, bundan tam 106 yıl önce biz rahat ve huzurlu yaşayalım diye bu vatanı kanla sulamıştır. 250.000 şehidimizin makamı âli olsun. Rabbim, bizleri ecdadının kıymetini bilen ve ülkesini en iyi şekilde temsil ederek daha hür ve müreffeh yarınların emanetçisi kılsın inşallah.

Bu duygu ve düşüncelerle, bizlere bu büyük zaferin gururunu yaşatan ordumuzun her bir ferdini, vatanı uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm dünyaya ders verir nitelikte kazandığımız bu zafer gençliğimizin ve geleceğimizin aydınlık meşalesi olsun.”

“TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN ŞANLI BİR DESTANDIR ÇANAKKALE”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. Yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, "Çanakkale, yedi düvele meydan okuyan, dönemin en modern ordularını dize getiren, tarihin akışını değiştiren ecdadımızın yazdığı şanlı bir destandır" dedi.

Pekyatırmacı, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Çanakkale Zaferi, bundan 106 yıl önce vatan toprağını işgal etmek isteyen düşmana Türk Milleti’nin zorlu şartlarda verdiği eşsiz bir mücadele ve kahramanlık destanıdır. Vatanın, milletin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını feda etmeyi göze alan yüzbinlerce kahraman, göz kamaştıran mücadeleleriyle ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünü tarihe nakşetmişlerdir. Kardeşliğin, dayanışmanın, muhabbetin, birliğin ve beraberliğin en çarpıcı örneklerinin yaşandığı savaş meydanında imanımız, inancımız ve fedakarlığımız milletimizi zafere taşımıştır. Tüm olumsuz koşullara rağmen, iman, azim ve vatan sevgisiyle kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimizi de zafere ulaştıracak mücadeleci ruhun güçlenmesine vesile olmuştur. Önümüzdeki süreçte de birlik ve dayanışma içinde, aynı kararlılıkla ülkemize, istiklal ve istikbalimize sahip çıkacağımıza inancım tamdır. Bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmaya, yüceltmeye devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun" ifadelerini kullandı.

BEKTAŞ: ÇANAKKALE ZAFERİ VAR OLUŞ MÜCADELESİDİR

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş 18 Mart Şehitleri Anma Günü, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıldönümüyle nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, Çanakkale zaferinin varoluş mücadelesi olduğunu söyledi.

Çanakkale zaferiyle dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığını dile getiren Bektaş, “Çanakkale Savaşı bir özgürlük mücadelesidir. Bizi bağımsızlığa taşıyacak adımların ilki olan bu onurlu zaferin 106. yılı kutlu olsun. Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümünü anmanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk ulusunun Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlığının doruk noktasına ulaştığı bir saygınlık ve azmin mücadelesi olmuştur. Aynı zamanda Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Çanakkale, dualarla atılan her adımda inancın ispatı bağımsızlık sevdasının yaşanmış gerçekliğidir. Çanakkale Savaşı, Türk evlatlarının inançla, imanla; kol kola, göğüs göğse sergiledikleri bir var oluş mücadelesidir. Çanakkale Zaferi, kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarına, tüm şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, şükranlarımı sunuyorum”  diye konuştu.

EKİCİ’DEN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLAMA MESAJI

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıl Dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

"Çanakkale demek, memleket demek. Çanakkale demek, Türkiye demek" sözlerini kaydeden Başkan Ekici, Çanakkale şehitlerimizi saygı ve şükranla yad etti.

İl Başkanı Ekici, "Milletlerin tarihinde bazı önemli günler vardır ki milat kabul edilir. 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi de aziz milletimiz için büyük bir anlam ifade ediyor. Çanakkale Destanı, sadece bir toprak mücadelesini anlatmıyor. Milletimizin inancını, gücünü, cesaretini ve fedakârlığını anlatıyor.

Çanakkale demek, memleket demek. Çanakkale demek, Türkiye demek. Çünkü Çanakkale’de her birimizin atalarının izi var. Taşkent’li Emin’in, Kulu’lu İbrahim’in, Akşehir’de yaşayan Melike’nin dedesi Demirci İdris’in tertemiz kanı var. Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının manevi huzurunda, mukaddes vatanımızı bizlere emanet eden şehit ve gazilerimizi hürmetle yad ediyor, saygı ve şükranla anıyorum" dedi.

KARACA: ÇANAKKALE'DE MİLLETİMİZ ESARET ALTINDA YAŞAMAYACAĞINI İSPATLAMIŞTIR

18 Mart Şehitleri Anma Günü, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıldönümüyle ilgili bir mesaj yayımlayan Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, Türk Milletinin Çanakkale'de hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmediğini dünyaya ispatladığını söyledi.

Çanakkale ve tüm şehitlerimizin sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşayacağını belirten Karaca, “Tarihimizde önemli bir yeri bulunan Çanakkale Deniz Zaferiyle milletimiz, hiçbir zaman esaret altında kalmayacağını ispatlamıştır. Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, devletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edecektir. Milletimiz şehitlerimizin ve gazilerimizin değerini daima bilmiştir, onları asla unutmamıştır, unutmayacaktır. Türk Milleti olarak bu şuurla, şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkarak, ülkemizi geleceğe en güçlü şekilde taşımak için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz sürece inanıyorum ki yarınlarımız daha güzel ve daha parlak olacaktır. Bu duygu ve düşünceyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve hayırla anıyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mega Doğa, öğrencilere doğanın ve hayatın kapılarını açıyor
Mega Doğa, öğrencilere doğanın ve hayatın kapılarını...
PÜİS yönetimine Konyalı iki isim
PÜİS yönetimine Konyalı iki isim