Bu yıl Mevlana’yı Anma törenleri yapılacak mı?

Bu yıl Mevlana'yı Anma törenleri yapılacak mı?

TÜRSAB Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Karahan, 2020'nin turizmde koronavirüs nedeniyle kayıp yıl olacağını belirterek, her yıl Aralık ayında yapılan Mevlana'yı Anma törenlerinin akıbetini ise salgının durumunun belirleyeceğini söyledi

23 Mayıs 2020 - 15:09

Türkiye Seyahat Acentacıları Birliği Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Özdal Karahan, Konya'nın turizmde en büyük marka değeri olan Mevlana Müzesi'nin koronavirüs salgını ile birlikte kapatıldığını hatırlatarak, bu nedenle 2020'de kaybın yüzde 70 olacağını söyledi.

Her yıl düzenlenen Mevlana törenlerinin bu yıl salgının durumuna göre tertip edilebileceğine dikkat çeken Karahan, "Şehrin en önemli turist çeken markası olan Mevlana Müzesi kapalı olduğu için şu an turizm açısından sıfırız. Kimse 2020 yılından bir şey beklemesin. Buna karşılık 2021'de bundan kat be kat fazla olacak. 2020'de kaybettiğimizin bir kısmını orada kazanacağız"dedi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tedbirleri nedeniyle hava sahası ve gümrük kapılarının da kapatıldığını ifade eden Karahan, Mevlana Müzesi'nin Haziran ayı başında açılmasını umut ettiğini, müze açıldıktan sonra az da olsa yurtiçi hareketliliği beklediklerini kaydetti.

Bu yıl turizmde yaşanan kayıpların 2021'de telafi edileceğine inandığını vurgulayan Karahan, "Turizmde tekrar bir hareketliliğin olması pandeminin sonuçları, ilacın veya aşının bulunması ile alakalı. Yurtiçi hareketliliğin Haziran sonu itibariyle başlayacağını düşünüyorum. Haziran ayının sonu itibariyle yurtiçi turlarındaki hareketlilik ile birlikte Konya'ya da da hareketlilik görülebilir. Dış turizm açısından Konya'ya en azından Eylül ayına kadar turist geleceğini düşünmüyorum. Bu sıkıntının 2021 Nisan ayına kadar devam eder. Biz normal periyodumuza 2021 yılı içerisinde döneriz" ifadelerini kullandı.

Karahan, her yıl Aralık ayında düzenlenen Şeb-i Arus Törenleri'nin akıbetini ise salgının Temmuz ve Ağustos aylarındaki seyrinin belirleyeceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayındır, Beyşehir'in doğalgazı için tarih verdi
Bayındır, Beyşehir'in doğalgazı için tarih verdi
Hastalık Konya'da pik yaptı
Hastalık Konya'da pik yaptı