"Bu savaşı mutlaka kazanacağız"

"Bu savaşı mutlaka kazanacağız"

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüsü yenmenin 3 şartının maske, sosyal mesafe, hijyen olduğunu söyledi. Koca, "Kontrollü sosyal hayatın kurallarına uyalım, bu savaşı kazanacağız" dedi

03 Haziran 2020 - 17:38 - Güncelleme: 03 Haziran 2020 - 21:33

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri ve yeni alınan tedbirleri paylaştı. Koronavirüsü yenmek için 3 maddenin önemine vurgu yapan Bakan Koca, bunların maske, sosyal mesafe ve el temizliği olduğunun altını çizdi.

Vatandaşlardan, yeni dönemde, kontrollü sosyal hayatın kurallarına riayet etmesini isteyen Bakan Koca, normal şartlara dönmediğimizi, ancak alınacak tedbirlerle normal yaşayabileceğimizi ifade etti. Elde ettiğimiz sonuca güvenerek tedbirlerin gevşetilmesinin ikinci bir dalgaya neden olabileceğini kaydeden Bakan Koca, şunları söyledi:

"Tedbirlere uyulmazsa hastalığın daha da yayılacağı açıktır. Maskemizi mutlaka takacağız, karşılaştığımız insanlarla 1,5 metre mesafeyi koruyacağız ve el temizliğine dikkat edeceğiz. Maske takmayanlardan ricam, takmazsak sonucun bizi üzeceğini unutulmamalarıdır. Tedbirler sadece şahsımızla ilgili değildir. Hergün karşımıza çıkan vaka sayısı ile yakından ilgilidir. Maske ve mesafe birlikte başarı getirir. Maske sosyal mesafenin ihlali için gerekçe olmamalıdır. 1,5 metre kuralını ihlal edenleri özellikle ihbar edmenizi istiyorum. Kontrollü hayatın gereği maske, sosyal mesafe ve kişisel açıdan da temizliğe olan dikkattir. Özlediğimiz hayata yaklaşmamız bu tedbirlerin tavizsiz uyulmasıdır."

HERŞEY BİTMİŞ DEĞİL, TEDBİRLERE ISRARLA UYMALIYIZ

Normalleşme süreciyle birlikte, AVM'ler, kafe ve restoranlar, spor salonları, pazar yerleri, gibi yerlerin açıldığını hatırlatarak, bu tür kalabalık alanlarda da maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını bir kere daha vurgulayan Koca, "Restoranlarda, otobüslerde, dolmuşlarda, spor salonlarında, pazarlarda kurallara uymalıyız. Normalle süreci eski alışkanlıklarımıza dönüş değildir. Tedbirlere uymazsak başa dönebiliriz. Tedbirleri tek başınıza uygulamanız yeterli olmayacaktır. Toplum sağlığına saygı göstermeyenleri ayırın ve tenkidinizi yapın.Bugünkü şartlarda ikinci dalga beklemiyoruz. Bunda kontrollü sosyal hayatı uygulamaya geçirmenizin rolü büyük. Şimdi tedirlere daha ısrarla uymalıyız. Tedbirlere uymadığımız takdirde salgının seyri büyüyecektir" dedi.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun kontrollü sosyal hayat için hazırladığı rehberlerdeki kurallara uymanın önemini dile getiren Koca, "AVM ve diğer alışveriş yerlerinin müşteri sayısı bu rehberlerde belirlenmiştir. İşyerleri bu sayının aşılmaması için tedir alınmalı, asansörler 3’te bir oranında kullanılmalıdır. Lütfen AVM’lerde 3 saatten fazla kalmayın. Kurallara uymada dikkatli olmalı ve gerekli durumlarda uyarıda bulunmalısınız" ifadelerini kullandı.

SON VAKANIN TESPİT VE TEDAVİSİNE KADAR RİSK DEVAM EDECEKTİR

Hastanelerin artık normal sürecine başladığını ve polikliniklerin ertelenmiş tedaviler için randevu vermeye başladığını ifade eden Bakan Koca, hastaneler ve sağlık çalışanları için de kuralların olduğu bir rehber yayınladıklarını söyledi.

"İşin özü, evimizin dışındaki hayatın adı kontrollü sosyal hayattır. Bu kurallar zor değildir; maske, 1,5 metre mesafe ve hijyen. Bu savaşı kazanacağımıza inancım tamdır" diyen diyen Koca, son vakanın tespit ve tedavisine kadar riskin devam edeceğini belirtti. 

HAFTA SONUNDA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI VAR MI?

Bakan Koca, toplantıda hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genel bir karar alınmadığını, Covid-19 vakalarına göre il bazında kısıtlama uygulanabileceğini kaydetti. Koca, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların daha fazla sokağa çıkmasına yönelik bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Angı: Ayasofya'nın zincirleri kırılmıştır
Angı: Ayasofya'nın zincirleri kırılmıştır
"Çoklu Baro" teklifi yasalaştı