Bu bayram evde olacağız

Bu bayram evde olacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabine kararlarını, "23-24-25-26 Mayıs'ta 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak, MEB'e bağlı okullarda eğitim sona erdi, Eylül'de yeniden başlayacak, seyahat kısıtlaması 15 gün daha uzatıldı, 29 Mayıs cuma gününden itibaren camiler belirli vakitlerde açılacak" cümleleriyle özetledi

18 Mayıs 2020 - 19:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında önemli açıklamalar bulundu. Erdoğan, arife gününden itibaren 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilde 4 gün boyunca sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını söyledi.

İslam aleminin yarın idrak edeceği Kadir Gecesi'ni kutlayan Erdoğan, "Ülkemizde Suriye’de, Libya’da ve dünyanın başka yerlerinde mübarek günlerde bile masumların kanını akıtmaktan çekinmeyen teröristleri ve zalimleri Rabbim kahhar sıfatıyla kahretsin" dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan Vefa Sosyal Destek gruplarına PKK’lılarca Van’da yapılan eylem ile CHP’lilerin Adana’da gerçekleştirdiği saldırının aynı gayeye yönelik olduğunu belirter Erdoğan, Varlık sebeplerini bu milletin yokluk ve acı çekmesine bağlayanların artık makyajları yetmiyor. İnsanların işine, aşına, ekmeğine, sağlığına gösterdiğimiz hassasiyetle özellikle bu tahammül edemeyen kirli zihniyet iki olayda kendini açıkça ifşa etmiştir. Siyasette kurdukları ittifakı sahada devlete, kamu görevlilere saldıranların hesabını elbette milletimiz sandıkta görecektir. Eli kanlı teröristler ve uzantılarıyla gizli açık ittifaklara girenlerin yakasından milletimizin eli eksik olmayacaktır. Bu kanayan yarayı kalıcı olarak çözmek için gayret göstermiştik. Bu samimi mücadeleyi en ağır ifadelerle itham edenlerin bu gün üç beş milletvekilliği ve belediye başkanlığı için düştüğü zilleti takip ediyoruz. Milletvekili pazarı kurmaktan terör örgütleriyle ittifaka, ülkesini yurt dışında karalamaya kadar her türlü kepazeliği sergileyenler için yolun sonu görünmüştür. Demokrasiden ve milli iradeden ümitlerini kestikleri için her fırsatta darbe, cunta, kaos, felaket çığırtkanlığı bekleyenler cevabı her zaman olduğu gibi milletimizden alacaklardır. Ülkenin ortak değerlerini istismar edenlerin foyaları birer birer ortaya çıkıyor. Türkiye önümüzdeki dönemde sadece salgını yenmekle ve 2023 hedeflerine ulaşmakta kalmayacak aynı zamanda bu hastalıklı siyasetçilerden kurtulacaktır" diye konuştu.

Salgın döneminde 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlara hizmet etmek amacıyla kurulan ve gece gündüz çalışan Vefa Sosyal Destek grubu çalışanları ile bu süreçte fedakarca hizmet eden sağlıkçılara ve güvenlik güçlerine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabinede alınan kararları şöyle sıraladı:

"Cumhurbaşkanı yardımcılığımızın koordinasyonuyla ve Sağlık Bakanlığı ve kurumlarımızla işbirliğinde normalleşmeyi adım adım hayata geçiriyoruz. Bir önceki hafta şehirler arası giriş çıkış yasağını kaldırdığımız 7 ilimize, geçtiğimiz hafta 9 ilimizi ilave etmiştik. Halen 15 ilimizde cumartesi gününden beri devam eden ve yarın gece sona erecek olan sokağa çıkma sınırlamasına riayet eden vatandaşlarımıza sabırları ve anlayışları için teşekkür ediyorum.

Çay hasadı için Karadeniz’e gitmek isteyen vatandaşlarımız yarın gece sokağa çıkma sınırlandırılmasının bitişiyle yola çıkabileceklerdir. Tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret faaliyetleriyle ilgili her hususta vatandaşlarımıza kolaylık gösteriyor, destek veriyoruz.

ARİFE GÜNÜ VE 3 GÜNLÜK BAYRAMDA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları gösteren rehberler yayınlandı. Arefe gününden bayramın son gününe kadar 23-24-25-26 Mayıs’ta 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

15 ilimiz için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır. Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde Haziran ayında yeniden başlatıyoruz. 60 bin mahkumun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır.

ŞARTLARI UYGUN OLAN CAMİLER İBADETE AÇILIYOR

29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen şartları uygun olan camilerimizi ibadete açıyoruz. Bir süre sadece öğlen namazı kılınacaktır. Cemaatle namazı kurallar içerisinde ifa edeceğiz.

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONA ERDİ

Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacak, 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitim devam edecek. Üniversitelerle ilgili duyuruyu ise Yüksek Öğretim Kurumumuz daha önce yapmıştır. Kreşler ve bakımevleri 15 Haziran’da faaliyete geçecektir.

Yarın ülkemizin abide eserlerinden Ilısu Barajı’nın ilk tribünün devreye alınma törenini yapacağız. Çarşamba günü adli yargı hakim ve savcılarımızın kura törenine telekonferansla katılacağız. Bayramdan sonra inşallah DSİ’nin ülkemizin birçok yerindeki barajlarının açılışını yapacağız.

Bakanlık ve kurumlarımızın her biri sorumluluk alanlarıyla ilgili yoğun çalışmalar sürdürüyor. Haziran ayında normalleşme takvimiyle birlikte her alanda eskisinden çok daha büyük atılımlara gireceğiz.

Hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemeliyiz. Ne ülkemizde ne de dünyada hiçbir şey birkaç ay öncesi gibi olmayacaktır. Hayatımızı tedbir öncelikli yeni düzene göre yürütmek mecburiyetindeyiz. Yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz.

Maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Sokakta, iş yerinde, toplu taşıma alanında, sosyal hayatın her alanında insanlarla aramızda en az 1,5-2 metre mesafe bırakacağız, ellerimizi her fırsatta yıkayacağız. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelecektir. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkıp kalabalığa karışmamak çok önemlidir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüsten son 24 saatte 161 kişi hayatını kaybetti
Koronavirüsten son 24 saatte 161 kişi hayatını kaybetti
Mevlana törenleri bu yıl 2 güne sığdırılacak
Mevlana törenleri bu yıl 2 güne sığdırılacak