Bozkır’da yağışlar yüz güldürüyor

Bozkır'da yağışlar yüz güldürüyor

Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, ilçede son 1,5 aydır yağan yağışların göletlerdeki doluluk oranını artırdığını söyledi

09 Ocak 2019 - 16:39

Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, yaklaşık 1,5 aydır Bozkır genelinde devam eden yağmur ve kar yağışlarının, Bozkır’da sevinçle karşılandığını söyledi.

Başkan Gün, gelen yağışlar neticesinde ilçe merkezinden geçen ve Apa Barajına dökülen Çarşamba çayının daha dolu akmaya başladığını, Çağlayan göletinin doluluk oranının istenilen seviyeye ulaştığını ve Sarıot gölünün doluluğunun bir hayli arttığını ifade etti.

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen metre kare başına düşen yağış miktarı ile bu yılın yağış oranının karşılaştırmasının yapıldığında, bu yıl gerçekleşen yağış miktarının şimdiden en az 10 kat artış gösterdiğini söyleyen Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, “Bu yıl gerçekleşen yağmur ve kar yağışları Bozkır’da sevinçle karşılandı. Şu an itibariyle ilçe merkezinde 30 cm civarı kalınlıkta bulunan kar, ilçemizin yüksek kesimlerinde ise 1 metreyi geçmiş durumdadır. Bozkır ve çevresinde gerçekleşen yağış miktarının Bozkır’da ekilebilir durumda olan arazilerimizin verimliliğine önemli ölçüde katkı sağlayacak. Aynı zamanda Konya ovasının sulanması ve yer altı sularının dolması bakımından bölgemize düşen yağış miktarı büyük öneme sahiptir” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda kurak geçen bir dönemin ardından bu yıl yağan yağışlarla çiftçilerin yüzünün bir hayli güldüğünü sözlerine ekleyen Başkan Gün, “ilçemizde üretim yapan çiftçilerimizin yüzleri gülüyor. Özellikle mahallelerimizde ve bölgemizde bulanan çiftçilerimize bu yağışlar çok iyi gelecek. Çünkü geçtiğimiz yıllarda kurak bir dönem geçirmiştik. Allah’a şükür geçtiğimiz döneme göre bu yıl gerçekleşen yağışlar arasındaki fark şimdiden 10 katına çıkmış durumda. Yağışların hayvansal üretimi de teşvik edeceğini ümit ediyorum. Bunun için Allah’a şükrediyor, çiftçilerimize bu yıl bol, bereketli ve kazançlı bir üretim yılı diliyorum” diye konuştu.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ali Şeker vefat etti
Ali Şeker vefat etti
Ali Şeker vefat etti
Ali Şeker vefat etti