Bozkır Barajı gün sayıyor

Bozkır Barajı gün sayıyor

Göksu Nehri üzerine inşa edilen, 361 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip Bozkır Barajı, bu ay içerisinde su tutmaya başlayacak

14 Ağustos 2020 - 17:57

DSİ Genel Müdürlüğü, Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında Konya’nın Bozkır ilçesinde Göksu Nehri üzerine inşa edilen, temelden 116 metre yüksekliğe ve 361 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olan Bozkır Barajının Ağustos ayı içerisinde su tutmaya hazırlandığını açıkladı.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, barajın rezervuar alanında yer alan ve sular altında kalacak Dedemli Kasabasının taşınma işlemleri ile baraj relokasyon yolu inşasında sona gelindiğini belirterek, mekanik ekipman montajı devam eden Bozkır Barajının su tutma hazırlıklarına başlandığını kaydetti.

Türkiye'nin GAP'tan sonra en büyük ikinci projesi olan KOP’ta büyük adımlarla ilerlendiğini vurgulayan Yıldız, "KOP büyük bir projeler demeti. Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel’i inşa ettik. Yukarı Göksu Havzasının sularını Konya Kapalı Havzasına ulaştırdık. Apa-Hotamış İletim Kanalı ve Hotamış Depolamamızı tamamladık. Afşar Barajı ve Hadimi Tüneli inşası devam ediyor. Şimdi de Bozkır Barajımız su tutmaya hazırlanıyor. Konyalılara bu müjdeyi vermekten mutluluk ve gurur duyuyorum" dedi.

Konya-Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında inşa edilen Bozkır Barajında depolanan sular öncelikle Bağbaşı Barajına aktarılacak, ardından Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Ovası’na ulaşacak. Bozkır Barajı ayrıca, baraj eteğine inşa edilecek olan hidroelektirk santrali ile yılda 35 milyon kWh enerji üretecek.

510 milyon TL’ye mal olan barajın ülke ekonomisine yıllık katkısı ise 2020 yılı fiyatlarıyla 128 milyon TL olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altay'dan Çumra'ya müjdeli haber
Altay'dan Çumra'ya müjdeli haber
"Engelsiz Tamir İstasyonu istiyoruz"