BioNTech aşısı uygulanmaya başlandı

BioNTech aşısı uygulanmaya başlandı

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye'ye getirilen BioNTech aşısının ilk dozu yapılmaya başlandı

02 Nisan 2021 - 14:04

Türkiye'ye getirilen BioNTech aşısı, uygulanmaya başlandı. Şu ana kadar 2,8 milyon doz temin edilen BioNTech aşısının ilk dozu aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde uygulanıyor. 

Öncelikli grupta olan vatandaşlar, Sinovac ya da BionTech aşısını tercih edebilecek, "mhrs.gov.tr" ve "enabiz.gov.tr" siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız mobil uygulamaları üzerinden randevularını alabilecekler..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamayı hedeflediklerini belirterek, "2 milyon 800 bin doz Biontech aşısı elimizde. 10 gün içinde bu sayı 4,5 milyon doza ulaşacak. Bu aşı her ilde belli hastanelerde uygulanacak. Mevcut aşılardan hangisini tercih edeceği kişiye bağlıdır. Aşı sırası gelenler, söz konusu hastanelerden randevu alırken aşı tercihini belirterek randevu almalıdır. Şu anda 2 Nisan Cuma günü için randevu verilmeye başlanmıştır. Hedefimiz en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamaktır. Bu hedefe ulaşmak için gereken gayreti ve kararlılığı kesinlikle göstereceğiz" dedi.

Sağlık Bakanlığı depolarına yerleştirilen 2,8 milyon doz BioNTech aşısı, tasarlanan özel odalarda eksi 80 derecede saklanıyor. Sevk edilen aşı sayısı nisanda 4,5 milyon doza ulaşacak. Ayrıca 30 milyon doz için firma ile opsiyonlu anlaşma sağlandı. Firmanın üretim kapasitesinin artmasıyla aşının Türkiye'ye getirilme çalışmaları da devam edecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit aileleri şehitlikleri ziyaret etti
Şehit aileleri şehitlikleri ziyaret etti
Bektaş'tan Filistin'e destek mesajı
Bektaş'tan Filistin'e destek mesajı