"Bill Gates’e Türkiye’de toprak satıldı mı?"

"Bill Gates'e Türkiye'de toprak satıldı mı?"

SP Konya Milletvekili Karaduman, Bakan Pakdemirli'den basında Bill Gates'e Trakya başta olmak üzere Türkiye'nin bir çok yerinde toprak satışı yapıldığına dair çıkan haberler ile ilgili açıklama istedi

02 Mayıs 2021 - 13:07

Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verdiği önerge ile Bill Gates'e Türkiye'de toprak satışı yapılıp yapılmadığını sordu.

Milletvekili Karaduman, basında yer alan toprak satışı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin cevaplandırması istemiyle verdiği önergesinde, Bill Gates Vakfı Avrupa temsilcisinin Tarım ve Orman Bakanlığı'na ziyaretine dikkat çekerek, "Genellikle tarım, gıda ve insan sağlığı konularıyla güdeme gelen bilgisayar programcısı Bill Gates’in Trakya dâhil ülkemizin birçok bölgesinde aracı firmalar üzerinden binlerce dönüm tarım arazisi satın aldığı ile ilgili haberler ulusal basında yer almıştır. Bill Gates Vakfı Ortadoğu temsilcisinin 9 Aralık 2018 tarihinde Bakanlığınızı ziyareti ile ilgili bilgiler web sitenizde yer almaktadır. Ziyaretin ardından Gates Vakfı ve Bakanlığınız ortaklaşa çalıştay gerçekleştirmişti. 7 Mayıs 2019'da ise Gates Vakfı ve Dışişleri Bakanlığı arasında 'Etki Hızlandırıcı Pilot Uygulama Belgesi' imzalanmış, bu belgenin 'tarımsal kalkınma' alanında Bakanlığınızın Gates Vakfı'yla işbirliği yapmasını öngören bir belge olduğu belirtilse de içeriğiyle ilgili detaylı bilgiye ulaşılamamaktadır. Son zamanlarda insan sağlığını tehdit eden GDO’lu gıda ürünleri ve tohumların piyasadaki varlığı artmıştır. Bu durumun gıda ile ülkelerin kontrol edilmesi amacını gerçekleştirmek için çeşitli kuruluşlarca yaygınlaştırılmaya çalıştırıldığı bilinmektedir" dedi.

Karaduman, önergesinde şunları sordu:

"1. Son bir yıl içerisinde ülkemizde dışarıya satılan toprak miktarı toplamda ne kadardır? Bu satışlar hangi tarihte kimlere yapılmıştır?

2. Bill Gates’in tarım arazisi satın almak için aracı olacak kullandığı kişi ve firmalar hangileridir? Bakanlığınız bunu tespit etmek için bir çalışma başlatmış mıdır?

3. Gates Vakfı’nın ülkemizdeki faaliyet alanı nedir? Tarımsal kalkınma konusunda bu vakfın ne tür çalışmaları vardır? Bu çalışmalar Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde mi yapılıyor?

4. Gates Vakfı’nın ülkemizdeki faaliyetleriyle Bill Gates’in tarım arazisi satın alması arasında nasıl bir bağlantı bulunmaktadır?

5. Etki Hızlandırıcı Pilot Uygulama Belgesinin belirlediği çerçevede 'tarımsal kalkınma' konusunda Bakanlığınızca yapılması zorunlu icraatlar nelerdir?"

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek