Beyşehirli nakliyeciler dijital takograf istemiyor

Beyşehirli nakliyeciler dijital takograf istemiyor

Beyşehirli nakliyeci ve şoförler dijital takograf uygulamasının yeniden gözden geçirilmesini istiyor

23 Aralık 2019 - 17:30

Beyşehir Şoförler, Otomobilciler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Faruk Aydın, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulamaya geçecek olan dijital takograf takma zorunluluğunun oda olarak yeniden gözden geçirilmesini istediklerini söyledi.

Başkan Aydın, "01 Ocak 2020 itibari ile uygulamaya geçecek olan dijital takograf takma zorunluluğu acilen durdurulmalı. Şoför esnafımız hiç kuşkusuz ekonomik sıkıntı içerisinde ayakta kalmaya çalışıyor. Alınan bu karar şoför esnafının belini bükecek, kıt kanaat geçinen şoför esnafı büyük bir ekonomik sıkıntı ile karşı karşıla kalacak" dedi.

Aydın, şunları kaydetti:

"Bu kanunla bize 24 saatte 9 saat araç kullanma zorunluluğu var. Bu durumda her nakliyeci ikinci şoför, hatta bazı uzak mesafeler içinse üçüncü şoför bulundurma zorunluluğu getiriyor. Bu durumu örnekleyecek olursak Beyşehir-İzmir 600 kilometre, Beyşehir İstanbul 700 kilometre mesafede. Her iki yöne de verilen sürede ulaşamıyoruz. İzmir’e giden araç verilen süre içerisinde Selçuk’ta kalıyor. Kalan 75 kilometre için ikinci şoför gerekiyor. İstanbul’a giden araç ise Adapazarı’nda kalıyor. Kalan 157 km için de ikinci şoför gerekiyor. İşte bu durumlarda mağduriyetler başlıyor. Hem yük gönderen, hem de nakliyeci esnafına ikinci, hatta üçüncü şoför bulundurma zorunluluğundan dolayı çeşitli ekonomik maliyetleri de beraberinde getirmektedir. Uygulamaya geçecek olan bu kanunun ülkemiz ekonomisinin gerçekleriyle de örtüşmemektedir. Ekonomik sıkıntı içerisinde ayakta kalmaya çalışan şoför esnafımızın belini bükecek olan bu uygulama camiamızda yeni mağduriyetler yaşanmasına sebep olacağından dolayıdır ki, sayın Bakanımıza sesleniyoruz. Bu kanun uygulamaya geçmemeli. Konunun uzmanları ve uygulayıcıları tarafından tekrar incelenmesi ve ele alınmasını talep ediyoruz”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti