Beyşehir su sporları turizmine açılıyor

Beyşehir su sporları turizmine açılıyor

Önümüzdeki günlerde su sporları turizmine açılması planlanan Beyşehir Gölü’nde aktiviteler için tespit dalışları yapıldı

16 Temmuz 2020 - 17:36

Türkiye’nin en büyük Tatlısu havzasını içinde barındıran Beyşehir Gölü’nde su sporları aktiviteleri için 653 kilometre karelik alanda tespit çalışmaları yapıldı. 2 gün süren hummalı çalışmalar sonucu 6 dalgıç su altında tespit çalışmaları kapsamında fotoğraf ve video çekerek su sporları aktivitelerine uygun alanları belirledi.

Beyşehir Gölü’nü su altı aktiviteler açısından ünlü bir turizm merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını dile getiren Dalış Eğitmeni Murat Tayfun Altunsay, ilçede Türkiye’den sonra diğer ülkelerden de gelebilecek su altı sporu severleri ağırlayabileceklerini kaydetti.

Altunsay, “Beyşehir Belediyesi'nin daveti ile Beyşehirlilerle ve Beyşehir Gölü ile tanışma fırsatı bulduk. Beyşehir Gölü'nde su altı sporları turizminde yapılacak aktiviteleri değerlendirmek için dalışlar gerçekleştiriyoruz. Yakın tarihte önce Türkiye’den sonra dünyanın birkaç yerinden hızlıca su altı sporu severleri buraya davet edebiliriz. Doğal güzelliğinin yanı sıra da su altındaki güzellikleriyle de kendini bence ispatlamış bir bölge. Bugün baktık, görüş gayet iyi. Su kesinlikle bulanık değil. Yakın zamanda buranın su sporları cazibe merkezi olabileceğini düşünüyoruz. Biz de su altı camiasının fertleri olarak elimizden gelen her türlü yardımı Beyşehir ve Beyşehir Gölüne yapmak için hazırız. Üstümüze düşen vazifeyi gerçekleştirmek istiyoruz. 6 kişilik bir ekiple su altı videoları çektik, noktaları keşfettik ve fotoğraflarını çektik. Bölgenin coğrafi yapısını inceledik, su altı güzelliklerini inceledik. Bunları video ve fotoğraflarla arşivledik. Bunları yerel yönetimle değerlendireceğiz, nasıl bir program yapabiliriz ve kazanımlar sağlayabiliriz buna bakacağız. İleriki tarihlerde inşallah Beyşehir Gölü'nü su altı aktiviteler açısından ünlü bir turizm merkezi haline getirmeye çalışacağız. Coğrafya çok güzel, Konya'da deniz vazifesi gören bir yer olması, ekstra keyif verici ve bunun kıymetini bilmek gerektiğini düşünüyorum. Sağ duyulu yöneticilerimizle de çok kısa zamanda çok güzel işler yapılarak buranın maksimal değerde hem su üstü hem su altı sporları için aktif bir hale gelebileceğini düşünüyorum" dedi.

Altunsay, su altı gönüllüleri olarak Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır ve yerel yöneticilere verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı