Beyşehir Kent Konseyi, ilçenin imarını görüştü

Beyşehir Kent Konseyi, ilçenin imarını görüştü

Kent Konseyi toplantısında konuşan Beyşehir Belediye Başkanı Bayındır, ilçe için Danışma Meclisi gibi çalışacaklarını söyledi

23 Ekim 2019 - 12:26

Beyşehir Kent konseyi toplandı. Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, toplantıda, “Kent Konseyi dönemimizde hep devam edecek, biz sizinle danışma meclisi gibi çalışacağız” dedi.

Beyşehir Kent Konseyi Başkanlığı Toplantı Salonu’nda düzenlenen yürütme kurulu toplantısında konuşan Bayındır, “Sizlerin davasına sahip olan insanlar olduğunuzu biliyorum.Sizler bu şehrin davasına sahip insanlarsınız. Sonsuz teşekkür ediyorum.Beyşehir’de doğruları bulmak için, birlikte hareket etmek için, inşallah birlikten kuvvet doğarı bildiğimiz için beraber çalışacağız”şeklinde sözlere yer verdi.

Toplantıda, şehir merkezinde Dalyan ve Hacıarmağan Mahalleleri’nde hayata geçirmeyi düşündüğü ve meclis gündemine de getirilecek kentsel dönüşüm projesinden de bahseden Bayındır, bu iki yerleşim sınırları içerisinde meydan ve yeşil alanların çokça olduğu dikey mimari yapılar inşa etmek arzusu içerisinde olduklarını dile getirdi.

Bayındır şöyle devam etti:

“Hacıarmağan ve Dalyan’ı hiç yokmuş farz edeceğim. Kimin evi neredeyse, öyle bir sorun düşünmeden, bir bütün. Sayıyorum 200, 300, 400 hane var, dikey mimari. Ama yeşil alanın çok olduğu yüzde 40-50-60, yeşil alanların ve meydanların olduğu bir proje. Ben bu projeyi Beyşehir’e sunacağım. Mülk sahiplerine de diyeceğim ki; ‘değer kaybetmiyorsunuz, yatay alandan dikey alana doğru gidiyorsunuz.’ Yani, iyi bir planlanmış bir çarşının, meydanlarını, otoparklarını, yeşil alanlarını çözmüş bir çarşıya sahip olmak mı daha iyidir, yoksa köşeyi dönerken hangi araba bize çarpacak diye korka korka döndüğünüz, daracık sokaklara sahip olmak mı iyidir.Bana göre, mal sahibinin değerlendirirken yapacağı bir şey var; meydanları, yeşil alanları olan ama hakikaten planlandığı zaman arabasını nereye koyacağı, sistem olarak çözülmüş bir şehrin mensubu olmak mı daha iyidir? O iyi. Öbür türlü nereden çıkacak, nereden gelecek hiç belli değil. Nereden gideceği, döneceği de belli değil. Birbirimizi sıkıştıra sıkıştıra gidiyoruz. İşte önümüzde şu otoparkların bir an evvel yerin altında olması lazım. Üstünde evler olması lazım. Altında ticaret merkezlerinin olup bu şehrin kalbinin atacağı yer olması lazım İki mahalle; Hacıarmağan ve Dalyan… Efendim bunu bir çırpıda, 5 yılda bitirebilir miyiz? Şu an 24 ada varsa, örnek veriyorum, 24 adanın 12’sini yapalım. Vallahi Beyşehir’i kimse tanıyamayacak. Öndeki 12, ortaya çıkaralım, altının garajı ile meydanı ile önündeki Vuslat Parkı, Kültür Parkının bütünlüğüne dahil ederek, aradan geçen bulvarları da görerek öyle bir şehri taahhül edeceğiz, şemalandıracağız, perspektiflerini, maketlerini, izometrik görüntülerini halkımıza anlata anlata bu sene, kış dönemini böyle geçeceğim. Bahara kadar da gerekli hukuki altyapılarını çözüp vatandaşımızın hak zayiine engel olup ama Antalya’nın Sur Yapı tarafından yaptırılan  Kepez Boğazı gibi düşünün,  metruk yapılardı.  Şimdi adam iki-üç daire sahibi oluyor.  Ama dikey  olarak, Akdeniz ayağının altında.  Diyor ki, ‘aşağıdaydın,  yukarıya taşıdım’…  Ben dünden razı olurum.  Beyşehir’in her birinin yukarıda olduğunu düşünün, göle baktığını düşünün. Ama meydanları olan  bir alan olduğunu düşünün, birbirine engel olmayan  yapı anlayışının olduğunu düşünün. Kent Konseyine bunu niye getirdim.  Ben sizlerle Beyşehir’de  siz bizim danışma kurulumuz,  yani yanlışlardan döneceğimiz zaman olacaktır.  Sizlerin uyarıları olacaktır bize, biz beraber  bu şehirde 5 yıl sonra arkadaş şu projenin içinde  vardım deme şerefini  hep beraber yaşayalım. Hap beraber diyelim ki, ‘başarmışsak birlikte başardık, başaramamışsak ben başaramadım’   Bu cümleyi de böyle kullanacağım.  ‘Arkadaşların kabahati yok, yapamadıysak ben yapamadım.  Ama ben bu lafa  teslim olacak bir Adil Bayındır değilim.”

Toplantıda, gündemdeki konular da görüşülüp istişare edilirken, yürütme kurulu üyelerine Beyşehir Kültür Sanatevi ve Kent Konseyi merkezi de tanıtıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bilgehaneler, 20 hafız yetiştiriyor
Bilgehaneler, 20 hafız yetiştiriyor
Rektör Aksoy, mazbatasını YÖK Başkanı'ndan aldı
Rektör Aksoy, mazbatasını YÖK Başkanı'ndan aldı