Beyşehir Gölü’nden su akışı durduruldu

Beyşehir Gölü’nden su akışı durduruldu

Gölde Su seviyesi düşünce Belediye Başkanı Adil Bayındır, su kotuna dikkat çekerek DSİ 4.Bölge Müdürlüğü'den gölden su alımı yapılmaması talebinde bulunmuştu

12 Eylül 2020 - 21:53

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan ve aynı zamanda içme suyu havzası olarak Beyşehir ilçe merkezinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Beyşehir Gölü'nden BSA kanalına su akışının kesildiği bildirildi.

Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, yaptığı yazılı açıklamada, DSİ 4.Bölge Müdürlüğü'ne 27 Ağustos'ta Beyşehir Gölü'nün su kotunun kontrolü ve regülatör kapaklarının kapatılması hususunda gereğinin yapılması başvurusunu konu alan bir yazı gönderdiklerini hatırlatarak, "Başvuru yazımıza istinaden, bu yazımızı dikkate alarak 7 Eylül Pazartesi günü gölümüzden su salımının durdurulması için regülatör kapaklarını kapatan, DSİ 4.Bölge Müdürlüğü yetkililerine duyarlılıklarından ötürü şehrim adına teşekkür ediyorum"dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ...

Bayındır, 4.Bölge Müdürlüğü'ne 27 Ağustos'ta gönderilen ve kamuoyu ile de paylaşılan yazısında, Konya'nın gözbebeği olan Beyşehir Gölü'nde su seviyesi daha fazla düşmeden gerekenin yapılması uyarısında bulunarak, "Beyşehir Gölümüzün her daim ve her ortamda hakkını ve hukukunu koruma noktasında takipçisi olacağız. Son günlerde gölümüzden yoğun su salımı ve göl kotumuzdaki gözle görülür çekilmeden sonra 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü, Belediyemiz teknik personellerince yaptırdığımız ölçümde göl kotunun 1122.55 m olduğu tarafımızca tespit edilmiştir. Bu su salımı neticesinde 1122.40 m kotuna kısa sürede gelineceğinden, bugün itibariyle (27 Ağustos 2020 Perşembe) DSİ 4. Bölge Müdürlüğüne gerekli yazılar yazılmıştır. Aynı kotta ( 1122.40 m ) kapakların kapatılması uyarısında bulunulmuştur. Gölümüzden alınan suyun ülke tarımı ve ülke ekonomisine katkısının farkındayız ancak karşılığında gölün kıyı kotunun (1122.40 m) korunması noktasında da gösterişten uzak, kararlılıkla mücadelesini vermekteyiz. Şahsımın, Beyşehir ve Beyşehir Gölü sevdamı bilenler bilir, Beyşehir Gölü vazgeçilmezimdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."ifadelerine yer vermişti.

DSİ 4.Bölge Müdürlüğü tarafından Regülatör kapaklarının kapatılması sonrasında Konya Ovası'na su gönderilen BSA kanalına su akışı durduruldu. 

SU SEVİYESİ DÜŞTÜ, KIYILARDA BALÇIK GÖRÜNTÜLER OLUŞTU, BEYŞEHİRLİLER TEPKİ GÖSTERDİ...

Beyşehir Gölü su seviyesinde özellikle yaz döneminin sonlarında kuraklık, yağış yetersizliği, tarımsal sulama ve buharlaşma kayıpları nedeniyle önemli düşüşler yaşanıyor.

 Kıyılarda gözle görülen şekilde yaşanan çekilmeler sonucu bataklık görüntüler oluşuyor.

 Beyşehirliler, göldeki su seviyesinin korunması için özellikle tarımsal sulamanın makul seviyelerde tutulmasını istiyor.

RIZA ÖNSES/BEYŞEHİR 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını çözmek için geliyoruz”
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını...