Beyşehir Gölü’nde su seviyesi düşüyor

Beyşehir Gölü'nde su seviyesi düşüyor

Türkiye'nin en büyük tatlı su kaynağı olma özelliği taşıyan Beyşehir Gölü'ndeki su seviyesinin düştüğü belirtildi. 26 metre derinliğe sahip gölde su seviyesinin 6 metreye kadar düştüğü bildirilirken, bunun yanlış doğa düzenlemelerinden kaynaklandığı açıklandı

08 Aralık 2019 - 12:11

Türkiye'nin tatlı su kaynağı Beyşehir Gölü'nde su seviyesinin giderek azaldığı bildirildi. Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, göldeki suyun azalmasının nedeninin, yanlış balık politikası, gölü besleyen sulardan göletler yapılması ve gölün tarımsal sulamada kullanılması olduğunu belirtti.

Yanlış balık üretimi politikasının gölün tabanında otlanmaya ve derinliğinin azalmasına neden olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Bayındır, ''Yanlış balık politikası gölü etkiledi. Et yiyen balık türü çoğaltıldı ve onlar ot yiyen balıkları yedi. Böylelikle gölün dibinde otlar oluştu. Örneğin, gölde 5 metre derinlik varsa, 3 metre boyunda bir otlanma oldu. Dağlardan inen alüvyonlar ve diğer malzemeler gölün dibindeki otlar nedeniyle dolgu yarattı. Alüvyon dolgular oluştu'' dedi. 

DÜNYADA İÇİLEBİLİR 10 GÖLDEN BİRİ

Gölün tarımsal sulamada kullanılmasının da su seviyesinin azalmasına neden olduğunu vrgulayan Bayındır, ''Beyşehir Gölü, elbette ülke ekonomisine katkı yapan tarım sulaması için kullanılsın; ama benim hep söylediğim bir şey var.  Biz pet şişe suyla ayaklarımızı yıkıyoruz. Bu suyu yazık etmememiz lazım. İçilebilir niteliği ve özelliği olan dünyada 10 gölden biridir. Burası kaynak suyudur, yeraltı düdenleriyle beslenir. Dağlardan gelen kar erimesiyle oluşan derelerle beslenir. Beyşehir Gölü, kendi içinde devreden bir göldür'' diye konuştu. 

Gölün yaşatılması için önlem alınması gerektiğini ve bunun sadece belediye imkanlarıyla olmayacağını ifade eden Bayındır, devlet, üniversite ve belediye işbirliği içinde çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

“Beyşehir Gölü, bir Aral Gölü olmasın" diyen Bayındır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gölün tabanı için alt incelemelerin yapılması, tabanına dalınarak tespitlerin yapılması açısından devletimizin bu gölü tepeden tırnağa incelenmesini arzu ediyoruz. Bunlar yapılmadı mı? Elbette yapılıyor, ama bütün kurum ve kuruluşlarımızın ortak alacağı bir karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, bütün kurum ve üniversitelerin  katılımıyla gölün master planının bir an evvel adının konmasını istiyoruz.''

KAYNAK: www.ntv.com.tr

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam