Beyşehir’de artık sokak köpeklerinin de evi var

Beyşehir'de artık sokak köpeklerinin de evi var

Beyşehir Belediyesi tarafından tasarlanan köpek evleri, sokak köpeklerine kış öncesi sıcak yuva olacak

06 Aralık 2019 - 11:17

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, belediye tarafından parklardaki muhtelif alanlara sokak köpekleri için özel olarak tasarlanan evler yerleştirildi.

Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, hayvan severlerden gelen “köpek evleri” talebine kulak vererek, çalışmaları kış dönemi öncesi başlattı. Bu kapsamda Belediyenin kademelerinde özel olarak tasarlanan “köpek evleri” kent merkezinin muhtelif alanlarına yerleştirildi. Ardından köpek evleri yanına, beslenme odakları ile muhtelif alanlara sokak köpekleri için et, ekmek gibi yiyecekler bırakıldı. Köpek evleri, kış mevsimi öncesinde açlık ve barınma sıkıntısı çeken sokak köpeklerine sıcak birer ev olacak.

Beyşehir Belediyesi tarafından proje kapsamında yürütülen çalışmalara eşlik eden hayvansever Tuğba Sağlamoğlu, yaptığı açıklamada, kendilerine bu konuda destek veren Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır’a teşekkür etti.

Bu konuda yapılabileceklerle ilgili olarak her şeyin fazlasını yapmaya gayret gösterdiklerini anlatan Sağlamoğlu, “Belediyemiz tarafından yaptırılan köpek evlerinin şehrimizin muhtelif alanlarında yerleştirilmesine başladık. İlk etapta köpek evi sayımız 6 oldu.  Bu sayı zamanla daha da artacak. Kontraplaktan imal edildi ama üstleri daha sert malzemeden, su geçirmesin diye altları da yükseltildi. İçerisine ise getirecek hayvanseverlerimizin desteğiyle battaniyeler yerleştireceğiz.Kış boyu burada rahat etsinler diye” dedi.

Sokak köpeklerinin kış mevsimine girilirken çektiği en büyük sorunun beslenme zorluğu  ile birlikte sığınacakları bir alan olmaması olduğunun altını çizen Sağlamoğlu, “Bu hayvanlar kış şartlarında uzun süre aç kalırlarsa maalesef ölürler. Ama karınları tok olursa, yeterli beslenebilmeleri sağlanabilirse çok büyük bir sıkıntı olmazlar. Biz sokak köpeklerimize kış döneminde sığınabilecekleri sıcak bir yuva kazandırırken, onların beslenmelerini de ihmal etmek istemiyoruz.  Bu köpek evlerine yine Belediyemizin de desteğiyle gönüllü arkadaşlarla beraber haftanın belli günlerinde beslemeler yapacağız. Hayvanseverlerimiz de bu noktada destek verecek.  Bizler mahallelerimizde de vatandaşlarımızdan her dönemde ama özellikle kış devresinde bu sokak hayvanlarına sahip çıkarak beslenmelerine yardımcı olmalarıdır. Bu noktada, herkes kendi mahallesindeki hayvanlara çöpe attığı yemeğini bir kap içerisinde konteynerlerin yanına bıraksa zaten aç hayvan ya da saldıran hayvan diye bir şey olmayacak. Bizim burada asıl isteğimiz ve beklentimiz;  ‘Belediye gelip baksın’ olayından ziyade halkımızın bilinçlenerek bu konuda bu hayvanlar için neler yapabiliriz, buna bakmamız gerekiyor. Hayvanları sevip, besleyip zarar vermezsek, inanın saldırgan olmazlar. Ben bu tür sahip çıkılan hayvanlardan kolay kolay saldıranına hiç denk gelmedim, ya açtır ya da kışkırtılmıştır” diye konuştu.

Sağlamoğlu, bundan sonraki süreçte Beyşehir Belediyesi ile işbirliği halinde barınak konusunda ve besleme alanlarının çoğaltılması noktasında çalışmalar yürütmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüsten bugün 1.427 yeni hasta kaydedildi
Koronavirüsten bugün 1.427 yeni hasta kaydedildi
Büyükşehir, ilçelere otobüs şoförü alacak
Büyükşehir, ilçelere otobüs şoförü alacak