"Beyaz Baston Yasası bir an önce çıkarılmalı"

"Beyaz Baston Yasası bir an önce çıkarılmalı"

Altınokta Körler Derneği Konya Şube Başkanı Şahin, birçok ülkede uygulanan Beyaz Baston Yasası'nın çıkarılması için TBMM'yi göreve çağırdı

15 Ekim 2020 - 16:54 - Güncelleme: 15 Ekim 2020 - 17:16

Altınokta Körler Derneği Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Şahin, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, görme engellilerin sorunlarını gündeme getirdi.

Birçok ülkede engellilerin hayatını kolaylaştıran beyaz bastonun anlamını önemini, standartlarını ve kullanım alanlarıyla bu konudaki kuralları düzenleyen Beyaz Baston Yasası bulunmasına rağmen ülkemizde henüz böyle bir yasal düzenleme olmadığını ve engelliler olarak bunun eksikliğini yaşadıklarını dile getiren Şahin, 15 Ekim Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü vesilesiyle siyasi partileri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ivedilikle Beyaz Baston Yasasını çıkarmaya çağırdı.

Şahin, şunları söyledi:

"Yolda, çarşı pazarda, ulaşım araçlarında ve çeşitli yerlerde elinde Beyaz Bastonla hareket eden kişileri görmüşsünüzdür. İşte bu kişilerin ellerindeki Beyaz Baston körler için son derece önemli bir araçtır. Beyaz Baston körlerin bağımsız hareketinin, özgürlüğünün ve güvenliğinin simgesidir. Beyaz Baston Körlerin gözü, ayrılmaz yol arkadaşı ve rehberidir. Yalnızca ülkemizde değil, bu tüm dünyada da böyledir.

Aylardır tüm insanlığı ve ülkemizi derinden etkileyen Covid-19 Pandemisi herkesten çok engellilerin yaşamının zorlaşmasına neden olmuştur. Eğitimden iş yaşamına, ulaşımdan sosyal yaşama kadar pek çok alanda engellilerin sıkıntıları katlanarak büyümüştür. Engellilerin hayatını kolaylaştırmada ulaşım, sosyal yaşam, yol ve kaldırımlar gibi görme engellierin günlük hayatında kullandığı Sarı çizgiler için Büyükşehir ve ilçe belediyelerine çok büyük görevler düşmektedir. Şehir içi toplu ulaşım araçlarında ve işyerlerinde gerekli koruyucu önlemler yeterince alınmadığı için engelli yurttaşlarımız büyük sıkıntı çekmektedirler. 

Eğitimde EBA sistemi ve diğer uzaktan eğitim araçları engellilerin erişimine yeterince uygun olmadığı için engelli öğrenciler maalesef uzaktan eğitimden gereğince yararlanamamaktadır.

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü vesilesiyle basınımızı ve kamuoyunu hak temelli, onurlu mücadelemize daha fazla duyarlı olmaya, Konya Büyükşehir Belediyemizi ve İlçe Belediyelerimizi engellilerin talep ve sorunları bakımından daha duyarlı ilgi ve alaka göstermelerine davet ediyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TGC Basın Vakfı Kocaeli Valisini ziyaret etti
TGC Basın Vakfı Kocaeli Valisini ziyaret etti
Bakan Koca son 24 saatin rakamlarını açıkladı
Bakan Koca son 24 saatin rakamlarını açıkladı