Bestekar Ali Osman Erbaşı da Şükran köylü oldu

Bestekar Ali Osman Erbaşı da Şükran köylü oldu

Ünlü sanatçıların gözdesi olan Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş 'Sonsuz Şükran Köyü' sanatçıların ilgisini çekmeye devam ediyor

08 Eylül 2020 - 13:35 - Güncelleme: 08 Eylül 2020 - 16:24

Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi’ndeki sanatçı köyü Sonsuz Şükran Köyü’ne yerleşen ünlü bestekar ve bağlama ustası Ali Osman Erbaşı, müzik çalışmalarını artık buradaki kerpiç evinde yürütüyor.

Türk Halk Müziği’nin duayen ismi bestekar, aranjör, prodüktör ve bağlama ustası Erbaşı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisinin de artık Sonsuz Şükran Köyü’ne yerleştikten sonra Hüyüklü olduğunu belirterek, “Müzik çalışmalarıma da burada devam ediyorum.”dedi.

"DOĞAYA YAKIN OLMAK GÜZEL..."

Doğaya yakın olmanın çok güzel olduğunu belirten Erbaşı, “Hüyük gerçekten özel bir yer. Belediye Başkanımız Mehmet Çiğdem Bey sağolsun, gerçekten bütün Hüyük’ü kendi evi gibi görüp canla başla çalışıyor. Ondan daha güzel bir tarafı daha var. Müziği ve sanatı çok destekliyor. Ben geçen sene burada festivale gelmiştim. Festivalde buradaki havayı, bu ortamı görünce çok sevdim. Ve Mehmet Taşdiken Bey’le tanıştım, ondaki o sanat, hizmet aşkını görünce daha da çok sevdim. Dedi ki, ‘hocam  buradan bir ev ister misin’, ‘tamam, geliyorum’ dedim. Geçen senenin Ekim ayından beridir buradayım. İnşallah bundan sonra müzik çalışmalarımla buradan hizmet vermeye devam edeceğim.”diye konuştu.

"HERKES ÜRETMELİ, BEN ÖYLE YAPIYORUM"

 Pandemi sürecinin sanatçı camiası için zorluklarına rağmen hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamak gerektiğini de vurgulayan Erbaşı, “Umutsuzluk yok. Üretmeye döneceğiz, çok tüketici olduk. Dünyaya biz üretmek için geldik zaten. Böylece düzelecek inşallah. Ben kendi dünyamda zaten üretiyorum ve burada evimde stüdyom var. Her zaman ki gibi 20-25 yıldır da üretiyorum aynı şekilde çalışıyorum. Onlar hayata geçsin geçmesin en azından üretmiş oluyorum. Herkes öyle yapmalı bence. “ifadelerini kullandı.

SÜRPRİZ ESERLER YOLDA...

Erbaşı, Sonsuz Şükran Köyü’ne yerleştikten sonra burada da çok sayıda eserin ortaya çıkmaya başladığını da belirtirken, “Tabi sürprizler olacak. İnşallah onları da yavaş yavaş sunacağız.”şeklinde sözlerini tamamladı.

ALİ OSMAN ERBAŞI KİMDİR?

Ali Osman Erbaşı 15.01.1956 Şanlıurfa Merkezde dünyaya geldi.
1961 yılında ailece İstanbul'a göç etti. 

İlk öğrenimimi İstanbul Çapa İlkokulu'nda tamamladı. İlkokul dördüncü sınıfı hepsi pekiyi ile geçtiği için rahmetli annesi tarafından sunulan hediyelerden bağlamayı seçti. 

Kendi çabasıyla çalmaya başladı. Orta öğrenimimi T.E.D Ankara Koleji'nde yatılı olarak tamamladı. Hazırlık sınıfında okul bandosuna seçildi. Korno dersleri almaya başladı. Bu arada notayı öğrendi. 

Ortaokuldan sonra İstanbul'da piyasada bağlama çalmaya başladı. Lise öğrenimime İstanbul Pertevniyal Lisesi'nde devam etti. 

Vatani görevini 1980-1982 yılları arasında İstanbul Vatan caddesi'nde Subay Ordu Evi'nde müzisyen olarak yaptı. Yirmili yaşlardan sonra hayatını bağlama çalarak kazanmaya başladı. 

Nuri Sesigüzel, Ahmet Sezgin, Bedri Ayseli, Mihrican Güngör ve Belkıs Akkale gibi zamanın sanatçılarına sahnelerde eşlik etti. Yirmibeş yaşlarında stüdyo çalışmaları başladı. 

1983'te Unkapanı'nda Duygu Müzik adı altında yaşıtı arkadaşlar (Zafer Dalgıç, İsmail Derker, Mustafa Karaçeper) ile bir araya gelerek bir bağlama grubu kurdu, uzun yıllar plak ve kaset piyasasında binlerce albüme refakat etti. 

Bir yandan kendini geliştirerek müziği öğrenmeye çalıştı, aranjörlük ve albüm yönetmenliği yapmaya başladı.

Albüm Çalışmaları:

Müslüm Gürses'in Benim Meselem, Bir de benden dinleyin, Müslümce'ce 92, Bir Avuç Gözyaşı, Senden Vazgeçmem, Müslüm'ce Türküler, Vay Canım, Bir Kadeh Daha Ver, Herşey Yalan, Topraktan Bedene adlı albümlerinde aranjör ve yönetmenlik yaptı.

1991 de Belkıs Akkale "Yaralı Ördek" albümünü Arif Sağ ile birlikte çalıştı. Nuray Hafiftaş'ın "Eline Düştüm"(1996), Gülşen Kutlu "Söyle Canan" (1993), "Gelin Eylediler" (2005) adlı albümlerinin aranjör ve yönetmenliğini yaptı.

Öz müziğimizin farkında bir müzisyen olarak arabesk sanatçısı olarak anılan Müslüm Gürses'e aranjörlük yaptığı albümlerinde en az ikişer halk müziği eser okutarak türkülerimizi yaşatmaya çalıştı. 

Bunlardan; Kerkük türküleri, Urfa Divanı, Ali Ekber Çiçek'in Haydar'ı, Muharrem Ertaş'ın ve Neşet Ertaş'ın Bozlakları ve çeşitli Urfa hoyratları takdir topladı beğenildi.

 Zara'nın 1986 ve 1992 yıllarında yapmış olduğu üç albümünün 1998 yılında "Avuntu", 2000 yılında "Boyut", 2001 yılında "Misafir" adlı albüm çalışmalarının ve 1999 yılında Orhan Hakalmaz'ın "İki Keklik" adlı albümünün, 2002 yılında İlhan Şeşen'in "Neler Oluyor Bize", 2003 de "Şimdi Ben Bu Şarkıları", 2006 da "Dertli" adlı albümünün ve 2005 yılında da Şükriye Tutkun'un "Gücüm Yetene Kadar", 2006'da "Salıncak" adlı albümlerinin aranjör ve prodüktörlüklerini yaptı. 

Ulus Plak firmasında, TRT-Türk Halk Müziği arşivindeki 6000 türkü içerisinden seçerek il il "Türkülerle Türkiye" adlı 81 albümlük projenin altyapı çalışmalarını hazırladı.

En son çalışması, eşi Deniz Toprak'ın "Türkümolası" adlı albümüdür. Türk Halk Müziği'ni, Anadolu'yu Dünya müziğinin öz kaynak noktası olarak tasavvur ederek çalışmalarımı sürdürmekte. Kendi ifadesine göre, en güzel enstrüman bağlama, en güzel müzik de Türk Halk Müziği'dir.

Besteleri ve seslendiren sanatçılar;

Avuntu-Ötme Bülbül - ZARA
Bu Gece - ZARA
Çekilmez Hasretin - Müslüm GÜRSES
Dağlar Dumandır - Nuray HAFİFTAŞ
Dertli Mektup - Müslüm GÜRSES / Selahattin ALPAY / Sibel ALTIN
Felek Bile Ağladı - Müslüm GÜRSES
Güney İlleri - Deniz TOPRAK
Gong Tong (China) - Deniz TOPRAK
Hangimiz Sevmedik - Müslüm GÜRSES
Hazan nedir - Deniz TOPRAK
Kadın - Müslüm GÜRSES / Şükriye TUTKUN
Kamber Ağa - Songül KARLI
Kerkük'e Ağıt - Deniz TOPRAK
Kızılkaya - ZARA / Mustafa YAVUZ
Misafir - ZARA
Ne Yaptım Ben - Şükriye TUTKUN
Olaydım - Şükriye TUTKUN
Sen Bir Yana Ben Bir Yana - Şükriye TUTKUN
Sen Yoksan Eğer - Müslüm GÜRSES
Sineye Turnam - Gaye AKSU
Türküm - Deniz TOPRAK
Yarimi Ellere Gelin Etmişler - Cengiz KURDOĞLU
Yunus - ZARA
Anadolu - ZARA
Hey Dostum Uyan - Oğuz YILMAZ

HABER: Rıza ÖNSES

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız