Berberler de aşıda öncelik istiyor

Berberler de aşıda öncelik istiyor

Yaptıkları iş nedeniyle müşterileriyle yakın temasta olduklarına dikkat çeken Baranok, berber, kuaför ve güzellik salonları çalışanlarının aşıda öncelikli gruba alınmasını istedi

25 Nisan 2021 - 13:46

Konya Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Veli Baranok, koronavirüs salgını sürecinde en çok etkilenen sektörlerin başında geldiklerini, çözümün kapanma değil, berber ve kuaför esnafının aşıda öncelikli gruba alınması olduğunu söyledi. 

Baranok, 2020 yılının Mart ayında Covid-19'un ülkemizde görülmesi ile birlikte kapanan ilk sektörlerden biri olduklarını hatırlatarak, "21 Mart'ta kapandık ve 51 gün süreyle kapalı kaldık. 11 Mayıs'ta açılana kadar da büyük sıkıntılar yaşadık. Bu süreçte üyelerimize destek olabilmek için Belediye Başkanlarımızla ve siyasilerle görüşerek, üyelerimize siperlik, maske, dezenfektan, eldiven vb. ulaştırdık. Buradan kendilerine teşekkür ve minnet duygularımı iletmek istiyorum. Mayıs 11'de tekrar sektörümüz hizmete açıldı, fakat berber, kuaför ve güzellik salonlarına girmeyen çok sayıda müşterimiz oldu. Randevu sistemi ile çalışmamız ve içeriye sayı ile müşteri almamız bizi maddi anlamda olumsuz etkiledi. Yine de açık olduğumuz için şanslıyız. Yeter ki tekrar kapanmayalım. Çünkü işyerimiz dışında başka bir gelirimiz olmadığı için tekrar bu süreci taşıyacağımızı zannetmiyorum” dedi.

ESNAFIMIZA AŞI TALEP EDİYORUZ

Kapanma yerine berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanlara aşının öncelikli olarak uygulanması gerektiğine dikkat çeken Baranok, şunları söyledi:

“Salgında bir seneyi geçtiğimiz şu günlerde üyelerimiz bu süreçten gerçekten maddi, manevi ve ruhsal anlamda gerçekten çok yıprandı. Bu bu süreç uzayacak gibi görünüyor. 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununda sektörümüz tehlikeli grupta yer almıştır. Bu pandemi döneminde de 51 gün süreyle sektörümüz kapalı kaldı. Güzellik salonlarımız da son yayınlanan genelgeyle 17 Mayıs7a kadar kapalı. İşimiz gereği müşterilerimizle yakın temas halindeyiz. Bütün bunlar göz önüne alındığında hükümetimizden ve Bilim Kurulu'ndan çözümü sektörümüzü kapatarak değil de riskli meslek grupları içerisinde olduğumuz için aşı önceliğinin berber, kuaför ve güzellik salonlarına verilerek bir an önce aşımızı olup, işimizi idame ettirmek istiyoruz. Öğretmenler bizim kadar yakın temas halinde değilken aşı önceliği veriliyorsa, sektörümüzün de aşı önceliği olmasını yetkililerden talep ediyorum. Bizler elimizden geldiğince maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyuyoruz, uyumaya da devam edeceğiz. Çünkü önce sağlık. Toplum olarak pandemi sürecinde bu kurallara uymak zorundayız Bizler müşterilerimizin sağlığını düşünüyoruz. Ama kendi sağlığımız da önemlidir. Eski normal hayatımıza dönmemiz için elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret ediyoruz. Gelen müşterilerimizin çekincesi var. İnsanlara güvenli hizmet vermemiz için devletimizin imkanları dâhilinde sektörümüzün de aşağı önceliğine dahil edilmesi bizleri ve müşterilerimizi de rahatlatacaktır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde