Berber esnafı da destek bekliyor

Berber esnafı da destek bekliyor

Konya Berberler ve Kuaför Odası Başkanı Veli Baranok, salgın nedeniyle berber ve kuaför esnafının zor durumda kaldığını dile getirerek, bu durum karşısında asgari ücret düzeyinde maddi destek sağlanmasını istedi

22 Nisan 2020 - 14:05

Kornavirüs salgınından olumsuz etkilenen sektörler arasında yer alan berber ve kuaförler de diğer esnaflara yapılan desteklerden istedi.

Konya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Veli Baranok, 21.03.2020 tarihinde yayınlanan genelge ile berber, kuaför ve güzellik salonlarının kapatıldığını ve bu sektördeki yüzlerce esnafın mağdur olduğunu söyledi. Berber ve kuaför esnafının bu tarihten itibaren çok zor günler geçirdiğini dile getiren Baranok, "Etkisini hergeçen gün daha fazla hissettiren koronavirüs sürecinin esnafımız üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak adına üst kuruluşlarımıza esnafımızın kira, SGK, BAĞ-KUR, elektrik, doğalgaz ve kredi sicili bozuk olan esnafımıza yönelik sicil affı gibi konularda yaşanan sıkıntılarla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması hakkında isteklerimizi belirten yazımızı gönderdik. İşyerini kapatan esnafımızın son birkaç yıldır işleri bozuktu. Bankalara da birçok esnafımız borçlanmış durumdaydı. Berber, kuaför ve güzellik salonu işleten esnaflar olarak günlük çalışan, günlük kazancı ile geçinen esnaf ve sanatkârlarız. Yaptığımız iş gereği büyük paralar kazanmıyoruz. Devletimize vergi veren Ahi kültüründen gelen esnaf ve sanatkârlarız. SGK ve BAĞ-KUR primleri ertelendi. Kamu bankalarıda bu önlemler kapsamınsa esnafa yönelik ekonomik paket açıkladı. Şu anda yaklaşık olarak 1 ay boyunca kapalı olan esnafımız bu süreçte cebindeki parasını da bitirmiş durumda. Devletimizin dükkânları kapanan esnaflarımıza yardım etmesini istiyoruz. Berber ve kuaför camiamız evine para götüremiyor. Bizim devletimizden isteğimiz dükkanı kapalı olan Berber-Kuaför ve Güzellik Salonları işletmecileri esnafımıza asgari ücret düzeyinde maddi destek sağlanmasını istiyoruz.Bir diğer konuda bizler zaten BAĞ-KUR primlerimizi zor ödeyen esnaf ve sanatkârlarız” dedi.

BAĞ-KUR Primlerinin Ödenme sürelerinin Ertelenmesi Çare Değildir

Veli Baranok BAĞ-KUR primlerinin ertelenmesinin çare olmadığına dikkat çekerek, “BAĞ-KUR primlerimizin ödenme sürelerinin ertelenmesi çare değil, dükkânlarımızın kapalı olduğu döneme yansıyan BAĞ-KUR primlerimizi devletimizin ödemesini istiyoruz. Başka bir konu ise; Bizlere faizli kredi değil de faizsiz kredi imkânı sunulmalı ve kredi şartları hafifletilmeli, esnafımız zaten çok zor durum da, İş yeri ve evi kira olan esnaflarımız var. Kira desteği de sağlanabilir.  İşyeri kiralarından alınan yüzde 20 stopajında alınmaması yönünde Esnafımız zaten bankalara borçlu idi şu anda bankalara tekrar borçlanırsa işyeri kiraları ve diğer giderleride eklenirse esnafımız bu ödemelerin altında ezilir ve esnafımızın toparlanması birkaç sene sürebilir hatta esnafımız kepenk kapatmak zorunda bile kalabilir. Bizim devletimizden isteğimiz dükkânı kapalı olan Berber-Kuaför ve Güzellik Salonları işletmecileri esnafımıza asgari ücret düzeyinde maddi destek sağlanmasıdır.Devletimizin de destekleri ile inşallah bu zorlu süreci hep birlikte atlatacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı