Bera Holding, yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor

Bera Holding, yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor

Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alaboyun, yabancı yatırımcıların da dikkatini çeken holding hisselerinin Amerika'nın en büyük yatırım bankası MSCI'nın endeksine girdiğini söyledi

12 Kasım 2020 - 14:50

MSCI tarafından 11 Kasım 2020 tarihinde yapılan açıklamada borsada hisseleri işlem gören 12 şirketin MSCI Global Small Cap Turkey endeksine alındığı duyurulmuştu. Bera Holding de bu şirketlerden biri olarak dikkat çekti. MSCI Global Small Cap endeksine dahil edilen bu 12 şirketin hisseleri 30 Kasım itibariyle ülke performansını değerlendirmek üzere endekste yerlerini alacak.

Konu hakkında açıklama yapan Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, Bera Holding’in son yıllarda gösterdiği performans nedeni ile yabancı yatırımcıların dikkatini üzerine çektiğini söyledi. Alaboyun, Morgan Stanley Capital International Endex'in (MSCI) Amerika’nın en büyük yatırım bankası olduğunu ve yatırımcılarını bütün dünyada doğru hisselere yatırım yapma konusunda yönlendirdiğine dikkat çekti. Bera Holding’in 2018 yılında da Avrupa’daki yatırımcıların itibar ettiği FTSE TURKEY endeksine alındığını hatırlatarak, gerek FTSE’nin gerekse MSCI’in yatırımcılarına bir hisseyi önermeden önce uzun süre bu şirketleri birçok yönden izlediğini, şirketin yatırımlarını ve bilançolarını incelediğini dile getirdi.

Bu gelişme ile Konya’da faaliyet gösteren Bera Holding’in hisseleri uzun vadeli alımlar için yabancı yatırımcılara önerilen hisseler kapsamında hem FTSE TURKEY hem de MSCI TURKEY endekslerine girmiş nadir hisselerden biri oldu. MSCI ve FTSE endekslerine dahil edilen şirketlerin performansları yabancıların o ülkenin borsasının ve ekonomik göstergelerinin bir barometresi olarak görülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız