Bera Holding, pandemide büyüdü

Bera Holding, pandemide büyüdü

Yılın ilk yarısını yüzde 25 karla geçirdiğini açıklayan Bera Holding, dönem net karının ise önceki döneme göre yüzde 26 artarak, 186,8 milyon TL olarak gerçekleştiğini açıkladı

24 Ağustos 2021 - 14:04

Bera Holding 2021 yılı ilk yarı sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Holding yönetiminden yapılan açıklamada, "Küresel ve ulusal düzeydeki olumsuzluklara rağmen 2021 ilk yarı yılı başarılı bir performansla tamamlanmıştır. Holding altı aylık dönem satış hasılatını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artışla 1.753.984.536 liraya çıkarmıştır" denildi.

Gruba bağlı şirketlerden, Konya Kağıt A.Ş., Muratlı Karton A.Ş., Divapan Entegre A.Ş. Kompen PVC A.Ş. ve Golda Gıda A.Ş.'nin İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yayınlanan Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu ile ilgili 2020 yılı sıralamasında yer alma başarısı gösterdiği hatırlatılan açıklamada şu verilere yer verildi.

“2020 yılı 2. Döneminde başlayan döviz kurlarındaki olağanüstü ve kontrol edilemeyen yükselişler kredi faizlerini de artırarak toplam finansal maliyetlerin artmasına neden olmuş, bu artışların etkisi 2021 yılı faaliyet döneminde de devam etmiştir. 2020 yılında kararlaştırılan ve 2021 yılında da devam ettirilen sıkı finansman politikası çerçevesinde alınan önlemler ile net finansman maliyeti önceki döneme göre önemli oranda azaltılarak 96 milyondan 16 milyona düşmüştür. Net finansman maliyetindeki bu iyileşme dönem net karlılığının artmasında önemli etken olmuştur. İlk yarıyıl dönem satış hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artışla 1.753.984.536 liraya çıkmıştır. Dönem net karı ise önceki döneme göre yüzde 26 oranında artarak 186,8 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. 2021 yılı ikinci dönem konsolide ihracat rakamı 40,4 milyon $ olurken, aynı döneme ait yatırım miktarı 16,2 milyon TL olmuştur. Döneme ilişkin araştırma geliştirme faaliyetleri, grubun firmalarının üretim alanında maliyet düşürme, teknoloji geliştirme ve yeni ürün yaratma hedefleri doğrultusunda 7.632.302 TL’dir.

Bera Holding ilkesel olarak grup şirketlerinin karlılıklarını maximize etmek ve sektörlerinde söz sahibi olabilmeleri için gerekli modernizasyon ve genişleme yatırımlarının sürekli olarak yapılmasını amaçlamaktadır. Konya ve ülkemiz açasından büyük değere sahip olan holdingimiz pandemi döneminde yakalamış olduğu büyüme trendini sürekli kılmak ve makro ekonomik göstergelere katkı sunmak karar ve azmindedir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları anlatıldı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları...