Benin Büyükelçisi MÜSİAD’a konuk oldu

Benin Büyükelçisi MÜSİAD'a konuk oldu

Benin Cumhuriyeti Büyükelçisi Gomina, MÜSİAD'da katıldığı konferansta, Konyalı iş adamlarının ülkesindeki ticari fırsatları değerlendirmesini istedi

18 Kasım 2019 - 12:15

MÜSİAD Konya Şubesi'nin düzenlediği konferansa konuk olan Benin Cumhuriyeti Büyükelçisi Issiradjou İbrahim Gomina, Benin Cumhuriyeti’nin ticari fırsatlarını anlattı.

Konya, Aksaray, Karaman ve Seydişehir Şube üyelerinin katıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, 4 yılı aşkın bir süredir pazar olarak büyük bir potansiyele sahip Afrika ülkeleriyle yakından ilgilendiklerini belirterek, "Bu yüzden, Afrika’daki yerimizi çok geç kalmadan almamız gerekiyor. Afrika kıtası ile kazan kazan politikasını sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Konferansta, ülkesinin reformlarla sürekli geliştiğini vurgulayan Benin Cumhuriyeti Büyükelçisi Issiradjou İbrahim Gomina, Atlas okyanusunda limanı olmasının Benin Cumhuriyeti için çok büyük bir avantaj olduğunu ifade etti.

Gomina, şunları söyledi:

"11,5 milyon nüfusu bulunan Benin’in ekonomisi daha çok ihracata dayalıdır. Dünyanın birçok yerinden Afrika kıtasına gönderilen ürünler, Benin limanından Afrika ülkelerine aktarılmaktadır. Benin son dönemlerde büyük bir gelişme kaydetmektedir. Benin’de artan kamu yatırımları ekonomik büyümeyi artırmıştır. 2016-2021 Hükümet Eylem Programı (PAG) kapsamında yer alan yatırımların maliyeti 15 milyar doları aşacaktır. Benin, 2017’de yüzde 4, 2018’de ise yüzde 6’lık bir büyüme oranı kaydetti. 2019 Ocak ayında ise ortalama yüzde 4,1’lik bir büyüme yakaladı. Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre, Benin’in ekonomik büyümesinin 2019’da yüzde 6,3’e, 2020’de yüzde 6,7’ye ulaşması beklenmektedir.

Bu rakamlar, Benin Hükümeti’nin hayata geçirdiği reformların meyve verdiğine işaret etmektedir. Benin Hükümeti tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen Uluslararası Madencilik, Taş Ocakçılığı ve Petrol Fuarı, ülkemize yabancı yatırımcıların ilgisini artırmıştır. Çünkü Benin, yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülkedir. 20 yıldır demokrasi ve siyasi istikrar kazanan, hızla gelişen bir Batı Afrika ülkesi konumunda olan Benin, güvenilir ekonomik büyüme, istikrarlı enflasyon ve kamu maliyesi ile Afrika ve Uluslararası Finansal Kurumların güvenini sağlamlaştırmaktadır.

Benin, ECOWAS ve UEMOA üyeliği ve ana bölgesel pazarları olan Nijerya’ya yakınlığı sayesinde 300 milyondan fazla tüketicinin bulunduğu geniş bir pazarın kalbinde yer almaktadır. Ülke, coğrafi konumu, limanı ve havalimanı ile Nijer, Mali, Burkina, Faso ülkelerine açılan kapıdır. Batıdan Doğu’ya, Batı Afrika’nın beş kıyı ülkesinin başkentlerini, başkentlere bağlayan Abidjan-Lagos koridorunda bulunan Benin, ticaretin kolaylaştırılması için bir fırsat oluşturmaktadır.

Benin Hükümet tarafından yapılan çeşitli reformlar sayesinde sürekli gelişen yatırım için cazip bir iş ortamına sahiptir. Sizleri Benin Cumhuriyeti’ne yatırım yapmaya ve birlikte hareket etmeye davet ediyorum. Güven ve istikrar sayesinde uzun yıllar çalışabilirsiniz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde