Bektaş: Konya’nın su sorunu devlet politikasıyla çözülmeli

Bektaş: Konya'nın su sorunu devlet politikasıyla çözülmeli

Karatay'daki dış mahalleleri ziyaret ederek çiftçilerle görüşen CHP Konya İl Başkanı Bektaş, bölgedeki su sorununun devlet politikasıyla çözülebileceğini söyledi

02 Mayıs 2021 - 13:49

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, il yönetim kurulu üyesi Uğurtan Akgül ve Karatay İlçe Başkanı Refik Serttaş, Karatay ilçesindeki tarlalarını sulayamayan Yarma ve Göçü mahallesindeki çiftçilerle bir araya geldi. Beraberindekilerle birlikte ekili arazileri inceleyerek, Konya’nın susuzluğa mahkûm edilmemesi gerektiğini vurgulayan Bektaş, DSİ ve ilgili kurumlardan çiftçilerin su sıkıntısının giderilmesini istedi.

Konya’nın su ihtiyacının giderilmesi için 5 yıldır iktidara önerilerde bulunduklarını dile getiren Bektaş, "Konya kapalı bir havza. Yıllık 4,5 milyar metreküp su birikiyor. Oysa Konya’nın 15 milyar metreküp tarımsal sulamaya ihtiyacı vardır. Susuzluğa mahkûm edilmemelidir. Güney Doğu Anadolu Projesi yapıldı. 55 milyar metreküp su kaynağı sağlandı. Burada sadece 15 milyar metre küpü kullanılıyor. 40 milyar metreküp su boşa gidiyor. Neden Konya’ya getirilmesin? Yıllardır Konya’ya Seyhan’dan, Fırat’tan, Dicle’den, Kızılırmak’tan su getirilmek zorunluluğu vardır diyoruz. İktidar çiftçiye yapılacak 10 milyar liralık bu yatırımı çok görerek yapmıyor. Sadece bu paranın iki katı Kanal İstanbul’da köprüler için harcanacaktır. Buranın 10 katı parayı Kanal İstanbul için harcayacaktır. Konya’nın su sorunun çözümü için ciddi bir devlet projesi gerekiyor. Konya’nın ve Türkiye’nin kaderini değiştirecek, Orta Doğu'yu doyuracak bir projedir. Bu projede karlılık düşünülmez. İktidarı sorumluluğa davet ediyoruz. Acil bu bölgenin tarımsal sulama ihtiyacının giderilmesi için DSİ ve yetkilileri göreve çağırıyoruz. Çiftçimizin tarlasındaki ürünü yanmasın ve verimi düşmesin diyoruz. Su ihtiyacı giderilmesini istiyoruz. Her zaman çiftçimizin, üreticimizin yanında olmaya ve tarımsal sulama sorunun çözümünün takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

HAKLI VE ADALETLİ SU DAĞITIMI BEKLİYORUZ

Yaşadıkları sorunları anlatan Çiftçi İsmail Karagöz, haklı ve adaletli bir su dağıtımı yapılmasını beklediklerini ifade ederek, “Konya ovasının susuzluğa mahkûm edilmesini çiftçiler olarak istemiyoruz. Yarma, Göçü, Sakyatan, Karakaya, Divanlar ve Zincirli mahallesinde çiftçiler, susuzlukla boğuşuyor. Ürünleri tarlada yanacak. Biz eşit ve haklı olarak bir su dağıtımı bekliyoruz. Bakın şu araziye insanlar ekerken gübresini mazotunu da harcıyorlar. Bu ekinlere can suyu vermezseniz bu ekinlerden verim alamazsınız. Kuraklığa mahkûm ediyorsunuz. 15 bin dönüm ekili araziyi susuz bırakamazsınız. En azından çiftçinin mahsulünü kaldırması için bir defaya mahsus barajlardan, Çumra’dan ve Beyşehir Gölü'nden can suyu verilmesini istiyoruz.  Haklı ve adaletli bir su dağıtımı ve çiftçiye destek bekliyoruz. Çiftçilerimizin sorunlarıyla ilgilendiğinden dolayı başkanımıza da teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek