Bektaş: Her türlü darbenin karşısındayız

Bektaş: Her türlü darbenin karşısındayız

CHP Konya İl Başkanı Bektaş, 12 Eylül darbesinde demokrasimizin derin yara aldığını belirterek, başta tarihimize kara bir leke olarak yazılan 12 Eylül askeri darbesi olmak üzere bütün darbelerin karşısında olduklarını kaydetti

12 Eylül 2021 - 16:38

12 Eylül askeri darbesinin 41. yılı nedeniyle bir mesaj yayımlayan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, 12 Eylül’de olduğu gibi, demokrasimizin ağır yara almasına neden olan her türlü darbeyi kınadıklarını söyledi.  

Ülke olarak unutmadığımız acılardan birisinin de 12 Eylül 1980 askeri darbesi olduğunu belirten Bektaş, "Siyasi yaşamımızda kara bir leke olarak hep hatırlayıp, hiç unutmayacağız. 12 Eylül Askeri Darbesi demokrasimizin derin bir yara almasına neden olduğu gibi, bu ülkenin yiğit çocuklarını, 17 yaşında çocuğun bile yaşını büyüterek asan bir zihniyettir. Sivil ve askeri olsun bütün darbelerin karşısında Türk halkı dik durmalı, demokrasimizden, cumhuriyetimiz ve kazanımlarımızdan asla vazgeçmemelidir. Bizlere düşen en önemli görev de bu yarayı tekrar açmaya çalışan sivil darbeyi önlemektir" dedi.

"Demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçen 12 Eylül darbesinin yıldönümünde, darbenin her türlüsünü bir kez daha reddediyoruz" diyen Bektaş, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir.’ Partimiz CHP olarak, Askeri ya da sivil her türlü darbeye karşı kararlı duruşumuz devam edecektir. Güçlü ve müreffeh bir Türkiye yaratmanın yolu, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine bağlı, kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti esaslarına sarılmaktan ve tam bağımsız bir Türkiye anlayışından taviz verilmemekten geçiyor. Tek güvencemiz ve umudumuz yine milletimizin azim ve kararlılığıdır. Ülkemize sahip çıkmasıdır. Demokrasiye ve halk egemenliğine olan inancımızla 12 Eylül Askeri darbeyi lanetliyoruz. Bir daha Türk Ulusunun bu tür darbeleri yaşamaması diliyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor