Bektaş: Esnaf desteklerden faydalanamıyor

Bektaş: Esnaf desteklerden faydalanamıyor

CHP Konya İl Başkanı Bektaş, pandemi döneminde iş yapamayan esnafın, hükümetin verdiği desteklerden faydalanamadığını ve bitme noktasına geldiğini kaydetti

24 Şubat 2021 - 12:50

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, Selçuklu Yazır Garaj çevresindeki esnafları ziyaret ederek sorunları hakkında bilgi aldı. Bektaş, esnafın bitme noktasına geldiğini ve yapılan destekler ve yardımlardan birçok esnafın faydalanamadığını söyledi.

Selçuklu Yazır Garaj çevresindeki büfe, lokanta, restoran, kasap, market, emlakçı ve berber esnafının ziyaretinde CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş’a, il yönetim kurulu üyeleri de eşlik ederek, maske dağıtımı yaptı.

Esnafların sorunları hakkında bilgi alan ve esnaf gezisini değerlendiren CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, esnafın gerek ekonominin iyi gitmemesi ve gerekse pandemi sürecinde bitme noktasına geldiğine dikkat çekerek, “Esnafımızı ziyaretlerimizde karşılaştığımız tablo hiç iyi değildir. İşlerinin iyice kötüye gitmesinden dolayı bitme noktasına gidiyor. Kira, vergi ve borçlarından dolayı ayakta kalmakta zorlanıyorlar.  Biran önce kısıtlamaların kaldırılarak, kontrollü bir şekilde normalleşmeye gidilmesini bekliyor. Dövizin düşmesine rağmen özellikle gıda ürünlerinin hala pahalı olmasından dolayı da günlük masraflarını çıkaramıyor. Büyük marketlerden dolayı da cirolarının düştüğünü dile getiriyorlar. Gel Al servisinden umduğunu bulamamışlar. Günlük masraflarını dahi kurtaramıyorlar. Emlakçı esnafımızda da durum hemen hemen aynıdır. Durumları iyi değildir. Diğer taraftan esnafımıza verilen kira ve diğer desteklerden birçok esnafımızın yeterince yararlanamadığını gördük. Bu konuda özellikle standartların belirsizliği ve sistemsel hatalardan oldukça şikâyetçidir. Umarım esnaflarımızın sorunları çözüme kavuşturularak, sahip çıkılarak bitme noktasından kurtarılır. Yeterince destekler verilir” dedi.

Esnaflar da, kiralarını, vergilerini ve borçlarını işlerinin iyi gitmemesinden dolayı ödeyemez duruma geldiklerini, verilen kira ve desteklerdeki sistemsel hataların önüne geçilmesini, kısıtlamaların kontrollü bir şekilde kaldırılarak normalleşme sürecine gidilmesini gerektiğini ifade ettiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız