Bektaş: Çiftçi ve üreticinin yanındayız

Bektaş: Çiftçi ve üreticinin yanındayız

CHP Konya İl Başkanı Bektaş ve beraberindeki heyet, tarım sektörünün temsilcilerini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve "üreticinin yanındayız" mesajı verdi

12 Haziran 2020 - 11:48

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, "Çiftçi ve besici dostu olan partimiz CHP, her zaman çiftçilerimizin ve besicilerimizin yanındadır" diyerek, üreticilerin sorunlarının çözümünün de takipçisi olduklarını söyledi.

Bektaş, CHP Kırıkkale Milletvekili Türabi Kayan, Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, İl Sekreteri Ebru Biçer, CHP Karatay İlçe Başkanı Refik Serttaş, Meram İlçe Başkanı Ahmet Yiğit ile birlikte Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız’ı, Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut’u, Konya Organize Sanayi Bölgesinde tarım makineleri üreten bir firmayı ve Aslım Sanayi Sitesinde tarım makineleri üreten firma yöneticileriyle görüşerek,  sorunlar hakkında bilgi aldılar.

Konya’da tarım sektörünün temsilcilerinin sorunları hakkında bilgi almak amacıyla bu ziyaretleri yaptıklarını belirten Bektaş, “Covit-19 pandemisinde tarımın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Tarım ve hayvancılık sektörü Türk ekonomisi için önemli sektörlerdendir. Bu sektörlerde şehrimiz önemli bir potansiyele sahip olup, ülkemizin tarımsal üretimin yüzde 15’şini karşılıyor. Çiftçi ve üreteci dostu olan bir parti olarak, ülkemizde ve şehrimizde tarım ürünleri üreten çiftçilerimizin ve besicilerimizin sorunlarının takipçisiyiz. İki gün süren ziyaretlerimizde çiftçilerimizle, besicilerimizle birlikte olduk. Onların sorunlarını dinledik. Bu sorunların çözümünün takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Bütün amacımız çiftçimize, üreticimize ve besicilerimize sahip çıkıp, onların sorunlarını dile getirerek, çözüm odaklı bir yaklaşım içinde olmak. Artık iktidar, çiftçimize, üreticimize sahip çıkarak, onların sorunlarını çözmelidir. Tarım sektörünün yaşaması için başka da bir yol yoktur” dedi.   

TARIM DESTEKLENMEZSE TÜRKİYE AÇ KALIR

CHP Kırıkkale Milletvekili Türabi Kayan ise tarım desteklenmediği taktirde Türkiye’nin aç kalacağına dikkat çekerek, “Tarımda dışarıya bağlı kalınırsa ve desteklenmezse ülkemiz aç kalır. Biz bu tehlikeyi yaşamak istemiyoruz. Tarım ve hayvancılık desteklenerek, sorunlarından kurtarılmalıdır. Devlet tarımı çiftçiye, hayvancılığı besiciye bırakmamalıdır.  Sahip çıkılmalıdır. Meralar çiftçilerimize sağlıklı bir şekilde verilerek, ekimi sağlanmalıdır. Bunun yanında et üreticilerimizi de devlet yalnız bırakmayarak, desteklemelidir” diye konuştu.  

ENERJİ FİYATLARININ YÜKSEKLİĞİ ÇİFTÇİYİ ZORLUYOR

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan enerji fiyatlarının yüksekliğinin çiftçiyi zorladığını dile getirdi. Çiftçilerin güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarını kullanarak kendi enerjisini üretmesi gerektiğini vurgulayan Sarıaslan, şunları söyledi:

"Çiftçimiz, köylümüz ekimi düşünürken, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı kazanamıyor. Bu durum karşısında iktidar çiftçimizin ve köylümüzün yanında olmak zorundadır. Çiftçi ve üreteci birlikleri ve odaları sorunlarını korkusuzca dile getirerek, takip etmelidir. Tarım ve hayvancılık kurumları kendilerini koruyarak, birlik olmalıdır.  CHP olarak çiftçimizin ve üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Onların her türlü sorunlarının çözümü noktasında elimizden geleni yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte tüm dünyada tarım sektörünün önü açılacağından ülkemizde bu duruma kendini hazırlamalıdır.”

TARIM SİYASET ÜSTÜ OLMALIDIR

Meram Ziyaret Odası Başkanı Murat Yağız, CHP heyetine ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, tarımın siyaset üstü olması gerektiğini söyledi. "Çünkü tarım milli bir sektördür" diyen Yağız, "Covit-19 pandemi sürecinde bunu hep birlikte gördük. Onun içinde tarıma sahip çıkarılarak, sorunları çözüme kavuşturulmalıdır. Tarımsal ürünlerin sigortasında primler düşürülerek, ürünlerin tamamı sigortalanmalıdır. Meram ilçemizde yüzde 50 sulu tarım yapılıyor. Tarımsal sulamada sıkıntılar yaşıyoruz. Sulamadaki sorunlarımız çözülmelidir. Maliyetler yüksek olduğu sürece ürettiğimiz ürünler gerçek değerde satılmazsa çiftçilerimiz zarar ettiği gibi, tarımdan da uzaklaşır. Bu yüzden tarımsal ürünler gerçek değerinde satılmalıdır. Hayvancılık bölgemizde düştü. Küçükbaş hayvancılıkta yeni yeni artışlar var. Hayvancılıkta desteklenmelidir”  şeklinde konuştu.    

YEM BİTKİLERİNİN İHRACATI ÖNEMLİDİR

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut da CHP heyetine kırmızı et üreticilerinin sorunlarıyla ilgilenmelerinden dolayı teşekkür ederek, sorunlarını anlattı. Et üreticileri olarak maliyetler ve yem bitkileri pahalı olduğundan sıkıntı içinde olduklarını ifade eden Karabulut, yem bitkilerinin ihraç edilmesinden dolayı yem bitkilerini pahalı aldıklarını, ihracatın engellenmesiyle yem bitkilerinin fiyatının düşeceğini ve böylece rahatlayacaklarını bildirdi. 2019 yılındaki besi desteğini alamadıklarını belirten Karabulut, Bakanlıktan besi desteğinin ödemesinin yapılmasını talep etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti